fb pixel Víte, jak vytápět váš dům co nejvýhodněji? – G.cz
Vyhledávání

Víte, jak vytápět váš dům co nejvýhodněji?

Zdroj: Shutterstock

Přestože zimy posledních let nejsou v Česku nijak mrazivé, bez spolehlivého topení se neobejdete. Kvůli současným cenám za energie však řada domácností musí měnit své zvyklosti. Podívejte se, jaké možnosti vytápění můžete vzít v dnešní době do úvahy.

Komerční sdělení 28.2.2023, 11:03

1. Plynový kotel

V České republice má přes 80 procent obyvatel možnost používat k vytápění plyn, ale během posledního roku si to spousta lidí rozmyslela. Ceny zemního plynu totiž dosáhly historického maxima a navíc se často spekulovalo o jeho možné nedostupnosti kvůli závislosti na dodávkách z Ruska.


I to je důvod, proč už například není možné žádat dotaci na nákup nového plynového kotle. Naopak vláda plánuje, že bude během roku 2023 poskytovat dotace, když bude chtít majitel plynový kotel vyměnit za jiný způsob vytápění. Mezi aktuálně podporovaná řešení patří tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu, tedy především dřevo a dřevěné pelety.

2. Kotel na pelety

Automatický peletový kotel funguje téměř samočinně a díky tomu nabízí při používání vysoký komfort. Majitel se o vytápění nemusí prakticky starat. Maximálně zjednodušená je jak obsluha kotle, tak i základní údržba.


„Kotel na pelety obsahuje velký zásobník, do kterého se snadno nasype palivo. K dispozici je několik velikostí zásobníku a liší se také jeho umístění,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek ze společnosti OPOP, která se výrobě kotlů věnuje. Díky tomu se vejde i do velmi malých prostor.

Dokud je v zásobníku dostatek paliva, vytápění funguje zcela automaticky. Není potřeba řešit žádné přikládání, protože kotel umí zajistit samočinné dodávání pelet na rošt hořáku. Jednoduše topí na požadovanou teplotu v místnostech a ohřívá teplou užitkovou vodu.

Zapnutí, vypnutí i zapálení ohně probíhá na stisk tlačítka. Používat můžete dotykový displej na kotli, stejně jako svůj mobilní telefon. Pomocí aplikace snadno ovládáte chod kotle a vytápění vzdáleně odkudkoli.

Opětovné dosypání paliva je potřeba přibližně jednou za pět nebo sedm dnů. Mezitím je vytápění stejně bezúdržbové, jako byste využívali plynové nebo elektrické topení. Účet za topnou sezónu s peletami se však rozhodně neblíží cenám za plyn ani elektřinu.

3. Kotel na dřevo

Používání dřeva dokáže náklady na vytápění snížit ještě výrazněji. Navzdory všeobecnému zdražování zůstává palivové dřevo jednou z nejlevnějších možností, jak topit v domě či na chalupě. Na druhou stranu je nutné počítat s prací, kterou si vyžádá příprava dřeva a pravidelné přikládání.

Na rozdíl od kotlů na pelety totiž dřevo neumožňuje automatické doplňování paliva. Přesto jsou moderní kotle na dřevo vybavené výrazně lépe, než si možná dokážete představit. „Zplynovací kotle od OPOP mají elektronickou jednotku, která řídí celý proces vytápění. Kontroluje teplotu v kotli, nastavení a podle toho automaticky upravuje výkon,“ dodává Ing. Roman Boczek. Kotel se ovládá pomocí displeje a v aplikaci se můžete podívat, jaká je v jednotlivých místnostech teplota.

4. Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla v nejrůznějších variantách volí především majitelé nízkoenergetických novostaveb, které mají zajištěné minimální tepelné ztráty. Při správném výběru a v optimálních podmínkách dokáže tepelné čerpadlo vytápět dům a ohřívat také teplou vodu s malými náklady. Přitom z velké části využívá energii ze vzduchu nebo země a jen na zbytek spotřebovává elektřinu.

Pro použití čerpadla ve starším domě s horšími tepelně-izolačními vlastnostmi je potřeba zvážit, zda bude jeho výkon i přes zimu dostatečný. V opačném případě hrozí velký odběr elektřiny na takzvaný dotop, což se může majiteli výrazně prodražit. I v tomto případě může dobře posloužit kotel na pelety jako vedlejší zdroj vytápění.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články