VIDEO: Kdo uteče, vyhraje? Kdo ale umí pořádně řvát, ten nemusí utíkat. – G.cz
Vyhledávání

VIDEO: Kdo uteče, vyhraje? Kdo ale umí pořádně řvát, ten nemusí utíkat.

Co dělat, když na vás při procházce lesem vyběhne lítá šelma? Má sice silnější svaly, ale vy zas máte dar řeči – respektive řevu. Jakkoli se to zdá být málo, je to dost.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 23.2.2018, 13:17
Medvěd s hrozivým latinským jménem Ursus arctos arctos je nám dobře známý medvěd brtník. Dorůstá váhy až 300 kg a dnes se občas objevuje i na našem území.

I ten nejkrásnější les může být zároveň nečekaně děsivým místem, jak se před pár dny přesvědčil jeden švédský pár – Ralph a Anna Perssonovi. V hlubokých hvozdech u Sundsvalls asi 350 km severně od Stockholmu právě trénovali svého nového loveckého psa, když tu se najednou vynořil z porostu medvěd.

Nezkušeného návštěvníka lesa by takovéhle setkání okamžitě zmrazilo na místě (nehledě na instantní nedobrovolné vyprázdnění útrob), čímž by medvěd získal a nejspíše i záhy využil svoji fyzickou převahu. Ještě že Ralph není žádným nováčkem a s medvědy má coby lovec jisté zkušenosti. Takže nezpanikařil a hned učinil, co bylo potřeba – rozpřáhnul ruce (aby se opticky učinil větším) a co nejhlasitěji zařval (aby nad protivníkem získal psychologickou převahu).

Vše si nahrával na mobil. A stejně tak i jeho manželka – díky tomu můžeme sledovat celý incident ze dvou pohledů.


V minulosti jsem na vlastní oči viděl, jak jeřáby (impozantní, ale přesto křehcí ptáci z čeledi jeřábovitých – pozn. red.) dokázali zahnat útočícího medvěda tím, že roztáhli křídla a z hrdla začali vydávat poplašný křik,“ doplňuje Ralph vysvětlení k tomu, proč se zachoval právě takhle. „Ale je pravda, že v tomhle případě jsem byl na vině trochu i já sám – věděl jsem už nějakou chvíli, že se nejspíš pohybujeme v jeho teritoriu a nakonec jsme se dostali tak blízko, že se cítil být zahnán do úzkých a zaútočil.

A nejen jeřábi, ale i ‚obyčejná‘ kočka domácí si umí s medvědem poradit:

Jak už bylo naznačeno výše, tihle medvědi se poslední dobou vracejí i k nám. Co s nimi? Zastřelit, co jiného!

Podobné články

Doporučujeme

Další články