VIDEO: Kdo uteče, vyhraje? Kdo ale umí pořádně řvát, ten nemusí utíkat.

Obrázek uživatele Radek Kovanda
23.02.2018, 13:17

Co dělat, když na vás při procházce lesem vyběhne lítá šelma? Má sice silnější svaly, ale vy zas máte dar řeči – respektive řevu. Jakkoli se to zdá být málo, je to dost.

Medvěd s hrozivým latinským jménem Ursus arctos arctos je nám dobře známý medvěd brtník. Dorůstá váhy až 300 kg a dnes se občas objevuje i na našem území.

I ten nejkrásnější les může být zároveň nečekaně děsivým místem, jak se před pár dny přesvědčil jeden švédský pár – Ralph a Anna Perssonovi. V hlubokých hvozdech u Sundsvalls asi 350 km severně od Stockholmu právě trénovali svého nového loveckého psa, když tu se najednou vynořil z porostu medvěd.

Nezkušeného návštěvníka lesa by takovéhle setkání okamžitě zmrazilo na místě (nehledě na instantní nedobrovolné vyprázdnění útrob), čímž by medvěd získal a nejspíše i záhy využil svoji fyzickou převahu. Ještě že Ralph není žádným nováčkem a s medvědy má coby lovec jisté zkušenosti. Takže nezpanikařil a hned učinil, co bylo potřeba – rozpřáhnul ruce (aby se opticky učinil větším) a co nejhlasitěji zařval (aby nad protivníkem získal psychologickou převahu).

Vše si nahrával na mobil. A stejně tak i jeho manželka – díky tomu můžeme sledovat celý incident ze dvou pohledů.


V minulosti jsem na vlastní oči viděl, jak jeřáby (impozantní, ale přesto křehcí ptáci z čeledi jeřábovitých – pozn. red.) dokázali zahnat útočícího medvěda tím, že roztáhli křídla a z hrdla začali vydávat poplašný křik,“ doplňuje Ralph vysvětlení k tomu, proč se zachoval právě takhle. „Ale je pravda, že v tomhle případě jsem byl na vině trochu i já sám – věděl jsem už nějakou chvíli, že se nejspíš pohybujeme v jeho teritoriu a nakonec jsme se dostali tak blízko, že se cítil být zahnán do úzkých a zaútočil.

A nejen jeřábi, ale i ‚obyčejná‘ kočka domácí si umí s medvědem poradit:

Jak už bylo naznačeno výše, tihle medvědi se poslední dobou vracejí i k nám. Co s nimi? Zastřelit, co jiného!


Komentáře

Doporučeno pro vás