fb pixel Velký irský hladomor: Neúroda brambor způsobila smrt čtvrtině obyvatel Irska – G.cz
Vyhledávání

Velký irský hladomor: Neúroda brambor způsobila smrt čtvrtině obyvatel Irska

Zdroj: Autor: Chmee2 – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9104097

Mohla za to plíseň původem z Ameriky, co ve skutečnosti stálo za velkou neúrodou brambor v Irsku. Událost, která je označována jako Velký irský hladomor zapříčinila pokles populace v zemi zhruba o čtvrtinu a Irsko si ji připomíná dodnes.

Martin Miko
Martin Miko 17.4.2023, 13:52

Největší katastrofa v historii Irska

V 19. století se Irsko potýkalo s jednou z největších tragédií v dějinách – Velkým irským hladomorem. Tento hladomor postihl Irsko v letech 1845 až 1849 a způsobil obrovskou lidskou tragédii.

Hladomor byl způsoben velkými neúrodami brambor, které byly hlavním zdrojem potravy pro irský lid. Navíc, irští farmáři byli závislí na monoculture, což znamená, že pěstovali pouze jednu plodinu, brambory. To zvýšilo riziko vypuknutí nemoci, která nakonec zničila brambory a způsobila velké ztráty.

Irský hladomor měl za následek neuvěřitelně vysokou úmrtnost, neboť mnoho lidí zemřelo na podvýživu a následky nemocí. Odhaduje se, že během hladomoru zemřelo až jeden milion lidí a další milion lidí emigroval z Irska do jiných zemí.

Zvláště děsivý byl dopad hladomoru na irské děti. Ty byly nejzranitelnější a mnoho z nich zemřelo na podvýživu a nemoci. Některé děti byly nuceny žít v nuzných podmínkách a musely se pokoušet přežít bez jakékoli pomoci.

Zároveň byl Velký irský hladomor také příkladem nerovnosti a nespravedlnosti. Zatímco irští lidé umírali hladem, britská vláda využila situace k ovládnutí irských pozemků a posílení své moci v regionu.

Za vše mohla neúroda brambor

Velký irský hladomor měl katastrofální dopad na populaci Irska. Odhaduje se, že během čtyř let hladomoru zemřelo až 25 % irské populace. To znamená, že každý čtvrtý člověk v Irsku zemřel na podvýživu, nemoci nebo vyčerpání.

Hladomor měl zvláště vysoký dopad na chudé vrstvy irské společnosti, které se často musely spoléhat na brambory jako jediný zdroj potravy. Tyto vrstvy byly nuceny žít v extrémních podmínkách, bez dostatku jídla a pitné vody, a musely se potýkat s různými nemocemi, které byly způsobeny podvýživou a špatnými hygienickými podmínkami.

Navíc, Velký irský hladomor měl dlouhodobý dopad na populaci Irska. Mnoho lidí, kteří přežili hladomor, emigrovalo do jiných zemí, jako jsou Spojené státy, Kanada nebo Austrálie. To znamenalo, že Irsko ztratilo mnoho svých obyvatel, což mělo dlouhodobý dopad na jeho ekonomiku a kulturu.

Celkově lze tedy říci, že Velký irský hladomor měl hluboký a trvalý dopad na populaci Irska. Vysoká úmrtnost a emigrace měly dlouhodobý dopad na irskou společnost a způsobily, že Irsko se stalo jednou z nejchudších zemí v Evropě. Nicméně, dnes si Irsko připomíná tuto tragédii a snaží se z ní vyvodit poučení pro budoucnost, aby se podobné události nikdy neopakovaly.

Podobné články

Doporučujeme

Další články