fb pixel Vědci: toaletní papír je tichý a nenápadný zabiják – G.cz
Vyhledávání

Vědci: toaletní papír je tichý a nenápadný zabiják

Každé ráno riskujete rakovinu, aniž byste to tušili. Usedáte na toaletu, utíráte si konečník, a zatím...

Ivan Brezina
Ivan Brezina 19.3.2016, 08:55

Utíráte se po použití záchodu papírem? To byste neměli. Řada výzkumů potvrzuje, že tím riskujete rakovinu konečníku.

Toaletní papír obsahuje rozsáhlý koktejl jedovatých chemikálií. Asi nejškodlivější je chlór, který se používá k bělení papíru. Při tomto procesu chlór reaguje s organickými sloučeninami, přičemž vznikají dioxiny, furany a polychlorované bifenyly (PCB) – tedy nejsilnější rakovinotvorné látky, které současná věda zná. Výzkumy ukazují, že při styku se sliznicí konečníku tyto látky přecházejí do krevního oběhu. Postupně se hromadí v tukové tkáni, což může být jednou z příčin zvýšeného výskytu nádorového bujení u starších lidí.

Analýzy odhalily, že toaletní papír obsahuje navíc formaldehyd – látku, která se v papírenském průmyslu přidává jako aditivum pro zlepšení mechanických vlastností papíru. I formaldehyd má prokázané karcinogenní a mutagenní účinky. Více třeba ZDE nebo ZDE.

Podle rozsáhlého výzkumu univerzity v indickém Bangalore ale nejde jen o chemikálie. Na vině je i mechanické dráždění jemné kůže konečníku toaletním papírem. „Prokázali jsme, že přitom nejen vznikají mikrotraumata, ale že papír i stírá svrchní vrstvu epidermis,“ vysvětluje docent Rajiv Ayshwarya, Ph.D., vedoucí výzkumného týmu. „Ztracené buňky musí tělo pořád obnovovat, přičemž logicky dochází i k opakovanému kopírování genetického záznamu. A při kopírování vznikají chyby – mutace DNA, které jsou jedním z mechanismů vzniku rakovinného bujení.“

Celé je to tedy jako v tom vtipu, kdy pán potká starou ženu s kosou. „Dobrý den, pane Nováku, jsem Smrt,“ říká mu. „To jsou mi blbý vtipy,“ odpoví muž. „Jdi do prdele!“ Paní vytáhne notýsek a říká: „Dobře, píšu si: pan Novák – rakovina konečníku.“

Jenže realita není vtip – toaletní papír má opravdu na svědomí zbytečnou smrt milionů lidí. Podle některých odhadů je jeho používání dokonce ještě škodlivější než kouření. Navíc se týká všech bez rozdílu. Cigaretovému kouři se můžete vyhnout, ale kdo by chtěl chodit po světě se špinavým zadkem?

Bezpečnější a hygieničtější alternativou toaletního papíru je přitom obyčejná voda. Stamiliony lidí od Turecka na východ až po Japonsko si po vykonání velké potřeby konečník prostě umyjí a je to. Na tzv. tureckém záchodě k tomuto účelu najdeme kohoutek s vodou, případně džbánek (sofistikovanější variantou je bidet).

A když už jsme u toho – defekace v sedě na bobku je podle lékařů mnohem zdravější než trůnění na evropské míse. Střeva totiž nejsou tak stisknutá a nemusíte tlačit. Je to logické, protože lidé se na bobku vyprazdňovali miliony let a první evropské záchody se objevily až někdy v 16. století.

Jak bude v Evropě přibývat muslimských uprchlíků, turecké záchody budou stále rozšířenější. Z našich domovů budou mizet nejen mísy, ale i toaletní papír, který bude postupně nahrazovat voda. Pokud se rozhodnete mísu a papír vyhodit hned, tady je návod, jak turecký záchod správně používat:

Anketa

Jakým způsobem se očišťujete po použití toalety?

Anketa se načítá...

A TADY si přečtěte, že pivo dokáže vyléčit rakovinu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články