fb pixel Ve věku 102 let zemřel cestovatel Miroslav Zikmund – G.cz
Vyhledávání

Ve věku 102 let zemřel cestovatel Miroslav Zikmund

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Ve věku 102 zemřel ve středu 1. prosince legendární český cestovatel Miroslav Zikmund. Po celý svůj život byl spjatý s Jiřím Hanzelkou. Společně absolvovali mnoho cest po všech koutech světa v dobách, kdy nebylo běžné koupit si letenku jen tak přes internet. Jejich legenádrní vozy Tatra 87 a Tatra 805 nám cestovatele budou navždy připomínat.

Martin Miko
Martin Miko 2.12.2021, 13:09

Miroslav Zikmund zemřel ve věku 102 let

Miroslav Zikmund patřil k našim nejpopulárnějším cestovatelům. Znám byl především díky svým společným cestám s Jiřím Hanzelkou, s nímž absolvoval mnoho cest vozy Tatra 87 a Tatra 805. Zikmund nás navždy opustil ve středu 1. prosince ve večerních hodinách ve věku 102 let. Narodil se 14. února 1919 v Plzni, avšak za své bydliště si vybral město Zlín. Populární se stal po druhé světové válce, když se rozhodl procestovat „tatrovkou“ Afriku a Jižní Ameriku. V letech 1959 až 1964 pak navštívil také Asii a Oceánii. Rovněž sepsal mnoho cestopisů a natočil spoustu zajímavých reportáží a filmů.

Největším zlomem v kariéře Zikmunda a Hanzelky se stala kniha Zvláštní zpráva č. 4, která popisovala ne příliš dobrý stav sovětské společnosti. Cestovatelé popsali vše špatné, co v Sovětském svazu viděli, a navrhli řešení, jak by se to dalo zlepšit.

Kdyby věděli, že o tyto zprávy má zájem i sám Leonid Brežněv a jaké problémy si tím způsobí, možná by se při psaní trochu krotili a takové zrcadlo by Sovětskému svazu nenastavili. Hanzelka později prozradil, že jejich zpráva byla odsouzena jako antisovětský a antisocialistický pamflet.

Komunisté navíc také nelibě nesli angažovanost cestovatelů během Pražského jara. Oba dva odsoudili invazi vojsk Varšavské smlouvy, za což se jim režim krutě pomstil a zakázal jim cestování i publikační činnost.

Na zajímavosti o Miroslavu Zikmundovi i jeho cestovatelském kolegovi Jiřím Hanzelkovi se můžete podívat v následující galerii:

Zikmund společně s Hanzelkou navštívili 83 zemí, a stali se tak po celém světě uznávanými legendami.

Podobné články

Doporučujeme

Další články