Vybíráme okna do bytu. Jak na to? – G.cz
Vyhledávání

Vybíráme okna do bytu. Jak na to?

Bez oken se žádný dům neobejde. Ať už vás čeká rekonstrukce či řešíte novostavbu, je potřeba vybrat si ta správná okna. Nezapomínejte, že ovlivní kvalitu vašeho bydlení na velmi dlouhou dobu.

28.2.2017, 08:58

Základ je materiál: dřevo nebo plast? Každý materiál má své výhody i nedostatky, ale z hlediska tepelné izolace jsou zcela srovnatelné. Rozhodování o materiálu je spíše otázkou osobních preferencí a finančních možností. Stojí za to věnovat velkou pozornost volbě zasklení, to má na vlastnosti oken zásadní vliv. Pro správný výběr oken je dobře zvážit, kde budou okna sloužit a co od nich očekáváte. Požadavky na okna neomezujte jen na tepelnou izolaci. Ve hře jsou i další důležité vlastnosti například útlum venkovního hluku či bezpečnostní parametry.

NÁŠ TIP: Pokud potřebujete okna do náročnějších podmínek, zvolte profilový systém se středovým těsněním. Poskytuje po všech stánkách lepší vlastnosti.

Ještě důležitější je zasklení: vybírejte pečlivě

Většinu plochy okna tvoří právě zasklení, zcela zásadně tak ovlivňuje vlastnosti oken. V současné době je nejžádanější izolační trojsklo, které má lepší tepelnou izolaci než dvojsklo. Zajímejte se ale také o solární zisky oken. Izolační trojsklo sice udrží v interiéru více tepla, ale funguje i opačně, do interiéru může projít méně slunečního tepla, které byt ohřeje a projít může i méně světla.

Solární zisky jsou velice důležité zejména pro pasivní domy. Projekt by s tím měl počítat a stanovit požadavky nejen na tepelně izolační vlastnosti oken, ale také na solární zisky oken, aby bylo dosaženo dobré tepelné bilance stavby. Řešením mohou být solární trojskla, která mají vyvážené vlastnosti jak z hlediska tepelné izolace, tak solárních zisků.

NÁŠ TIP: Řešíte-li problém s utlumením venkovního hluku, trojskla vám nepomohou o nic lépe než dvojskla. Útlum hluku je třeba řešit speciálním typem zasklení s rozdílně silnými skleněnými tabulemi, rozšířeným meziskelním prostorem, případně s integrovanou protihlukovou folií.

Nezapomeňte na stínění

Ochrana před přehříváním interiéru v období letních veder, ale také zajištění soukromí před nevítanými pohledy, jsou pro komfort bydlení důležité. Vhodně zvolené stínění je řešením, které účinně pomůže.

Problém s přehříváním interiéru efektivně řeší venkovní stínění. V poslední době jsou oblíbené zejména venkovní žaluzie, které umožňují regulovat množství světla v interiéru. Vnitřní stínění je výhodné především tam, kde je potřeba chránit soukromí a omezit množství světla.

NÁŠ TIP: Pokud uvažujete o pořízení venkovního stínění skrytého pod omítkou, o elektrickém ovládání stínících prvků, případně bezpečnostních čidlech integrovaných v kování, řešte to společně s dodávkou oken. Vyhnete se dodatečnému bourání, ale i případnému poškození oken.

Podobné články

Doporučujeme

Další články