fb pixel Vasilij Blochin, příběh kata z Katyně: Popravil dva šéfy tajné služby – G.cz
Vyhledávání

Vasilij Blochin, příběh kata z Katyně: Popravil dva šéfy tajné služby

Konference v Teheránu
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Vasilij Blochin byl zvláštní postavou sovětských dějin. Byl vykonavatelem trestů smrti, hlavním Stalinovým popravčím. Jako kat přežil všechny čistky. A nejen to, sám se jich jako popravčí účastnil. Byl to také on, kdo zastřelil polské důstojníky v Katyni.

Václav Adamus
Václav Adamus 27.3.2022, 23:21

Narodil se 7. ledna 1895 ve Vladimirské oblasti. Pocházel z chudé rolnické rodiny, dětství měl nejspíš dost těžké – své dny trávil v osamění na loukách jako pastýř. V první světové válce sloužil u carské armády. V roce 1921 však pochopil, kam bude vítr vát a přidal se ke komunistické straně, ve stejném roce vstupuje do tajné a represivní policie zvané Čeka. V jejím čele stojí Dzeržinskij. Podle Leninova rozkazu má nabrat do jejich řad bezohledné lidi. Jedním takovým je právě Vasilij Blochin. Svou bezcitností vyniká, až si jej později všimne Stalin a udělá z něj hlavního kata na Lubjance (hlavní vězení Čeky, později NKVD nacházející se v Moskvě, nechvalně proslulé brutálním týráním vězňů).

Muž na černou práci

Roku 1926 se Blochin stává šéfem nového tajného oddělení. Nese název Kommandatura, existuje v rámci NKVD a slouží k přímému odstraňování Stalinovi nepohodlných lidí. Stalin byl jeho velitelem. Blochin se stává jakousi sovětskou obdobou hitmana. Stalin náplň tohoto oddělení nazývá „černá práce“. Později se uchytilo též „morkyje djela – mokrá práce“. Tímto termínem se označovala diskrétní vražda, termín odkazuje na vraždu provedenou na lodi, která má vypadat jako nehoda. Sídlo tohoto oddělení bylo v Lubjance. Blochin sám se na popravy připravoval tak, že měl na sobě koženou zástěru, přes tvář kápi, jež měla pravděpodobně vyřezané otvory na oči. Na těch měl svářečské brýle – prostě outfit jako z hororu Hostel nebo Texaský masakr. Blochin zažil také absurdní situaci. Ačkoliv podléhal přímo Stalinovi, tak jeho formálním šéfem byl velitel NKVD. Zažil tak situaci, kdy se pod prvním jeho šéfem z NKVD prolomil led a byl odsouzen k trestu smrti zastřelením, který vykonal Blochin. Jeho další šéf Ježov, jenž popravě svého předchůdce přihlížel, o pár let později skončil stejně. Jen Blochin je všechny přežil. Po Stalinově smrti končí i jeho kariéra, o jeho smrti se vedou spekulace. Někteří říkají, že se upil, jiní tvrdí, že poté, co byl od své milované činnosti (zabíjení) oddělen, byl v depresích a spáchal sebevraždu.

Masová vražda polských důstojníků

17. září 1939 Sovětský svaz obsadil Polsko, na sovětizaci nově dobytých území se podílel NKVD. Polští důstojníci byli už nějaký čas internováni v táboře Starobelsk. Zde začínala selekce těch, kteří budou popraveni a kteří přežijí. Spočívala v politickém školení, jež probíhalo v táboře – na základě odezvy polských důstojníků k myšlence komunismu, kterou do nich vtloukali, je potom rozdělovali. Jak víme, vraždění přežila pouze hrstka. V táboře také neustále hrála z tlampačů hudba Musorgského a Chopina. Díla těchto dvou skladatelů jsou považována za nejdepresivnější z klasické hudby, nejspíš takto chtěli polské důstojníky zlomit. Berija studoval dokumenty o polských důstojnících – byli v nich popisovaní jako naprosto imunní vůči sovětské propagandě. 5. března 1940 napsal Berija Stalinovi návrh, v němž stojí, že všichni důstojníci jsou nenapravitelní odpůrci sovětského zřízení, a tudíž nepřátelé sovětského státu a mají být zastřeleni. Pod rozsudek se podepsal Stalin, Berija, Molotov a další členové politbyra.

Dnes je znám pouze masakr důstojníků v Katyni, ovšem to bylo jen jedno z míst, kde byli popravováni. V Kaliniu jich bylo například zastřeleno 6 287. Vše probíhalo jako ve filmu Katyň, spoutaní byli dovlečeni do místnosti, dva dozorci je hlídali. Jako kdyby odnikud se objevila Blochinova ruka a střelila důstojníka zezadu do krku (což byla jeho speciální metoda). Poté Blochin pistoli podal za sebe a dostal novou. Před popravou donesl kufr s německými pistolemi Walter, které užíval na popravu. Mělo to vypadat, že za masakr můžou Němci. Vraždění mělo poté být zamlčeno – západní mocnosti se dozvěděly o skutečných pachatelích masakru ještě před rozdělením Evropy, nechtěly si Stalina rozhněvat a snažily se hrůznou popravu zatajit. Vyšetřování však přitáhlo pozornost médií.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Vasily_Blokhin

Popravčí z Katyně (2020, dokument)

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3042243-stalinuv-kat-blochin-zabil-tisice-lidi-obeti-strilel-do-krku

https://en.wikipedia.org/wiki/Katyn_massacre

Podobné články

Doporučujeme

Další články