Vánoční pohodinda po česku: Hypermarkety vnucují lidem koledy už od září a nabízí prase ve tvaru ryby

Obrázek uživatele Martin Miko
14.12.2017, 12:12

Vánoce po Česku jsou především svátky plné bizáru a lidové tvořivosti, která často příjemně i nepříjemně překvapí. Navíc se čím dál častěji objevuje i v hypermarketech. Dutí lidé kupují duté čokoládové ozdoby z nekvalitní čokolády za přemrštěné ceny a supermarkety na pultech vystaví litrové balení Francovky, vánoční balení Pilsner Urquell a kýčovité dárkové kazety s deodorantem, které máme na očích od půlky září. Dle českých hypermarketů trvají vánoce čtvrt roku.

Vánoce začínají v polovině září

Je polovina září. Hypermarkety právě doprodaly školní pomůcky v rámci začátku školního roku a plynule přešly na vánoční výzdobu ihned u vstupu. Zatímco vy stojíte u vstupu v kraťasech, tak vás vítá vánoční stromeček a první akční vánoční akce vás intenzivně masírují čtvrt roku před Štědrým dnem. Děti jsou zmatené a diví se, že po létě přichází Vánoce, a dožadují se dárků. Nasraní rodiče jim musí při každé návštěvě některého z obchodních řetězců složitě vysvětlovat, že ještě nenastal ani podzim a že čas vánoční nastane za čtvrt roku.

Je říjen. Vánoční kampaň v obchoďácích se stupňuje. Kromě vánoční atmosféry se nově přidává i atmosféra halloweenská, mikulášká a silvestrovská, takže se dostáváte do jakéhosi stroje času, přičemž každý regál znamená možnost teleportovat se do jiné části roku. Perličkou toho vše je letní výprodej, takže si v jednom dni užijete skoro celý rok. Kde jinde můžete na jednom místě sehnat halloweenský kostým, spacák v akci, Mikuláše plněnýho lentilkama, rachejtle a flašku Jamesona s placaticí jako dárek? Pravděpodobně pouze ve vašem oblíbenym hypermarketu s lidskou tváří.

Vánoční neatmo začíná gradovat v listopadu

Je listopadová neděle a ve vašem oblíbeném obchodním centru právě vystupuje Martin Dejdar, kterému někdo obarvil obličej kusem uhlí a právě napodobuje někoho z vašich oblíbených zpěváků stejně jako v televizní estrádě Tvoje tvář má známý hlas. O této akci bohužel nevíte a hrozně se divíte, že na parkovišti nejde zaparkovat. Uvnitř obchodního centra je asi milion lidí, jelikož je akce zdarma a každý chce přece vidět halekat Dejdyho naživo. Koncert trvá asi 12 minut, ale pak nastupuje místní školní sbor a závod batolat. Svět je nádherný.

Je polovina prosince. Z milionů lidí jsou najednou miliardy. Všichni do vás nervózně strkají. V letácích se objevují podivné produkty typu vepřový kapřík z kýty, kapřík ze šunky nebo ruské vejce ve tvaru vánočního stromečku. Oproti listopadu, kdy všichni řešili ceny másla a vajec kvůli pečení, tak v prosinci pro změnu řeší cenu majonézy a masa na řízky, takže souběžně s vánočním šílenstvím probíhají bitvy o potraviny v akci. Jako soundtrack vám k tomu všemu hrají koledy, což dle některých výzkumů způsobuje depresi. Proto je správný čas a vlastně i jedna z posledních možností, kdy vše dořešit a následující dny jen ladit detaily.

Předpokládá se, že posledních pár dní před Štědrým dnem už máte vše pořešené a zabýváte se jen tím, jaké pivo budete pít a na jaké filmy budete koukat. V případě, že nemáte pořešeno nic, tak je nejvyšší čas začít jednat po dočtení tohoto článku.

A zde je 5 nejtragičtějších vánočních dárků, které můžete někomu dát.


Komentáře