fb pixel Vánoční jídla, po kterých nepřiberete – G.cz
Vyhledávání

Vánoční jídla, po kterých nepřiberete

Zdroj: ketofit

Cukroví, ozdobený vánoční stromeček, setkání s přáteli, dobré jídlo. To všechno k Vánocům neodmyslitelně patří. Nejeden z nás se ale snaží dávat si pozor na to, co jí, protože tu zobneme vanilkový rohlíček, tu kanapku, tu si dáme jablečný závin, a po Vánocích se pak neoblékneme do kalhot. Jak se tomu vyhnout? Vsaďte letos na zdravé cukroví a jídla, po kterých nepřiberete.

Komerční sdělení 14.12.2021, 07:30

Přibírání o Vánocích je strašák většiny z nás

Co si budeme povídat, už dopředu se děsíme, kolik během svátků zase přibereme. Obzvlášť, pokud jsme si od Ježíška přáli třeba nové šaty, kalhoty nebo nějakou pěknou blůzku. Co naplat, vánoční lenošení a uzobávání dobrot se někde projevit musí. Co s tím a jak o Vánocích nepřibrat?

Tip číslo jedna: Hlídejte si velikost porcí

Pravidla zdravého stravování bychom měli dodržovat po celý rok, patří mezi ně i to, že se nebudeme přejídat. Raději si dáme menší porce a častěji. Vánoce sice přímo vybízí k nějakému tomu zhřešení, ale jak se říká, všeho s mírou. Když se utrhneme ze řetězu, na postavě se to projeví, další kila se pak budou nabalovat a poroste i naše BMI.

Tip číslo dva: Připravte si jídla, po kterých nepřiberete

Cukroví nemusí být jen plné cukru, tuku a bílé mouky. Klidně si můžete upéct zdravější variantu, kdy cukr nahradíte medem nebo agávovým sirupem, místo másla použijete ghí a bílou mouku zcela nebo částečně nahradíte špaldovou nebo celozrnnou moukou. A co štědrovečerní večeře?

Kapr, řízky ani bramborový salát nejsou zapovězeny, jen si je připravte trochu jinak. Do bramborového salátu dejte místo majonézy bílý jogurt nebo zakysanou smetanu, usmažené řízky a rybu ponořte do horké vody, do které se uvolní tuk. Chipsy na stole nahraďte popcornem, hodně pijte. Ale pozor, alkohol se nepočítá!

Tip číslo tři: I o svátcích je třeba se hýbat

V televizi sice dávají jednu pohádku za druhou, to ale neznamená, že je celé prolenošíte na gauči. Snížená fyzická aktivita se zvýšeným příjmem potravin k sobě zrovna moc dohromady nejdou, tak na chvíli opusťte pohodlí gauče a vydejte se na příjemnou a svižnou procházku zimní krajinou.

Tip číslo čtyři: Nestresujte se a spěte

Říká se, že Vánoce jsou svátky klidu a míru. Pro mnohé z nás to tak však úplně neplatí. Neustále se stresujeme, aby každý pod stromečkem našel aspoň jednu věc, po které toužil, aby byl stůl plný a nikdo nestrádal, aby bylo uklizeno, …

Stres našemu tělu nesvědčí, stejně tak nedostatek spánku. Když jste ve stresu, roste hladina kortizolu, který vede k vyšší konzumaci jídla. Hladina kortizolu se mění i v důsledku nedostatku spánku, stejně tak hladina leptinu a ghrelinu.

Tip číslo pět: Jezte jen to, na co máte chuť

K Vánocům patří stoly plné nejrůznějších laskomin. Hostitel vás jistě bude pobízet, abyste se nestyděli a brali si, vám to nedá nebo nebudete chtít urazit a budete uzobávat i přesto, že jste sytí a ani vás to možná neláká. Když na něco nebudete mít chuť, prostě si to nedávejte. Jezte jen to, na co máte chuť.

Tip číslo šest: Zaměřte se na příjem bílkovin a vlákniny

Cukroví je bohaté na cukry, stejně tak vánočka, štrúdl a další vánoční dobroty. Bílkoviny v nich ale hledáme jen stěží, stejně tak vlákninu, která se postará o pocit sytosti na delší dobu. Zkuste na vánoční stůl dát libové maso, vajíčka, luštěniny nebo kvalitní šunku, místo knedlíků si ke kachně dejte zelí a vyvarujte se i bílé mouky.

Tip číslo sedm: Nespěchejte a jídlo si vychutnejte aspoň o svátcích

Většina z nás si zvykla jídlo rychle zhltnout mezi prací nebo při sledování televize. Když se nevěnujeme tomu, co jíme, snadno toho sníme mnohem víc, než bychom jinak snědli, a ani si toho nevšimneme. Zkuste to změnit, jídlo si vychutnejte, každé sousto dobře rozžvýkejte.

Tip číslo osm: Na párty doneste něco zdravého

Jste pozvaní na návštěvu nebo párty? Nechoďte s prázdnou. Zkuste dopředu zjistit, na jaké dobroty se můžete těšit, a doneste něco zdravého a dobrého. Jistě nebudete sami, komu to přijde vhod. A hostitel se určitě neurazí, když také něco na zub přinesete.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články