Začali jsme válku s bengy – G.cz
Vyhledávání

Začali jsme válku s bengy

Dopravní policajti a “měšťáci” nám znepříjemňují život. Necháme si to líbit, nebo jim to vrátíme stejnou mincí?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 6.3.2015, 13:27

Nic proti slušným policajtům. Chrání naši bezpečnost a hlídají dodržování zákonů – dělají svou práci. Potřebujeme je a uznáváme je. Většina z nich se chová slušně, ale čas od času to nějaký policajt přehání a zbytečně buzeruje lidi. Jedná sice možná v souladu s literou zákona, ale proti jeho duchu. Jako třeba v Praze na Letné.

Dvakrát špatně

V sedmé městské části hlavního města jsou parkovací zóny. Pokud tu chcete stát, máte dvě možnosti. Buď jste místní občan (rezident), a pak si můžete koupit rezidenční parkovací kartu a stát kdekoli vám to dovoluje zákon. Jenže většina parkovacích míst je skoro pořád obsazena. Nebo nejste místní občan, a pak smíte parkovat jen na placených parkovištích. Těch je ale zoufale málo, takže to řada “nerezidentů” řeší parkováním na místech určených rezidentům. Aby policajti rezidentům parkování usnadnili, chodí ulicemi a nechávají odtahovat auta nerezidentů, která tam nemají co dělat. To je v principu správně. Respektive bylo by, kdyby to dělali navečer a v noci, kdy je o parkovací místa na Letné největší boj. Lidi si ale stěžovali, že noční odtahování aut ruší jejich klid. Policajti tedy začali auta nerezidentů odtahovat ráno a přes den. A to je špatně dokonce hned ze dvou důvodů:

1. Nemá to žádný smysl. Pokud jsou přes den parkovací místa na Letné volná, protože většina rezidentů odjela do práce, není důvod v této době odtahovat auta nerezidentů. V tu dobu to nic neřeší. Respektive řeší to jen pokladnu městské policie. Benga to dělají jen a pouze proto, aby z nebohých řidičů tahali peníze za pokuty. Je snad tohle smyslem jejich existence?

2. Brzdí to provoz. Přes den je v ulicích Letné živo. Když nějakou ulici právě v této době zablokuje policejní auto a náklaďák odtahovky, řidiče to zbytečně okrádá o čas. Benga mají odtahovat v noci, kdy je Letná prázdná a nikomu to nevadí.

Foťte je a udávejte

Speciální kapitolou jsou fotbalové zápasy na Spartě. Přijedou na ně fanoušci z venkova (tedy nerezidenti), zaparkují v ulicích kolem stadionu a benga mají žně. To by policie nemohla na tři hodiny přimhouřit oči? Ne, nemohla – přišla by o výdělek vytažený z kapes chudáků mimopražských fanoušků. Jde jen o peníze, o nic jiného. Je to prostě legální vybírání výpalného.

Co s tím? Použijeme proti bengám stejné zbraně, které používají oni proti nám. Překračujeme vyhlášky, porušujeme dopravní značení a pácháme přestupky. Benga nás za to pronásledují a pokutují, a to i pokud jsme sice něco porušili, ale nikoho tím neohrozili, nikoho neomezili na jeho právech a nikomu tím nezpůsobili žádnou škodu. Fajn – začneme pronásledovat benga. Choďte městem s otevřenýma očima a připraveným foťákem. Jakmile spatříte, že nějaké policejní auto něco porušuje, vyfoťte ho (tak, aby byla vidět jeho značka) a udejte to jiným policajtům. Nejlépe dopravákům.

Pro policejní auta platí zákony a vyhlášky jako pro jakákoliv jiná auta. Porušovat je smějí jen v případě, že plní důležité služební povinnosti, a pak musejí mít zapnuté výstražné znamení. Parkuje policejní auto na zákazu zastavení nebo na invalidech a nebliká? Vjelo do zákazu vjezdu? Zastavil policajt někde na přechodu nebo na chodníku a vyběhl, aby si koupil svačinu? Vyfoťte to a fotku nám pošlete s přesným popisem přestupku. Zveřejníme to a pachatele v uniformě udáme za vás.

Nedávejte jim občanku!

Pamatujte si dvě důležité věci: 1. Policajt při výkonu služby je veřejným činitelem a vy dokumentujete jeho trestnou činnost. Nemůže vám proto zakázat, abyste ho fotili a focení musí strpět. 2. Chce vás kvůli svému focení legitimovat? Ani na to nemá právo – podle paragrafu 63 zákona o policii po vás může chtít občanku jen v případech, které jsou v zákoně přesně vyjmenovány. Kontrola kvůli focení tam vyjmenována není. Pokud se snad dostanete s bengem kvůli jeho porušování dopravních předpisů do střetu, “dejte ho inspekci”. Zapište si jeho číslo a stěžujte si na něj písemně Generální inspekci bezpečnostních sborů (www.gibs.cz). Policajti z toho mají strach jako děti z klekánice.

První úlovek

Tady je první hříšník, jehož nepěknou činnost jsme zdokumentovali. Policajt s číslem 2825 na Letné parkoval na vyhrazeném místě pro invalidy. Tvrdil, že tam stát může, protože tam prý není svislá značka, ale jen vodorovné značení (za dlažbě). Fajn, ale pak tam tedy může stát i kdokoli jiný – předpisy jsou přece jen jedny a platí stejně pro benga i pro běžné řidiče. A pak taky ten policajt popojížděl a parkoval třeba jen metr od křižovatky. Takže to se taky může?

Naše udání na policajta s číslem 2825 už putuje na dopravní policii. Pošlete nám další fotky dalších hřešících policajtů?

A kdy po vás policista může chtít občanku, se dozvíte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články