fb pixel V reakci na zničení Kachovské přehrady rostou světové ceny pšenice či kukuřice – G.cz
Vyhledávání

V reakci na zničení Kachovské přehrady rostou světové ceny pšenice či kukuřice

Zdroj: Twitter.com

Zničení Kachovské přehrady je pohromou nejen pro ukrajinské zemědělství, ale i pro energetiku a další oblasti. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 6.6.2023, 17:21

Zničení přehrady bude mít zdrcující dopady

Světové ceny základních zemědělských plodin dnes zdražují, a to v reakci na zničení Kachovské přehrady na Ukrajině. Trhy se obávají zaplavení a poškození sýpek a sil na toku řeky Dnipro. Hrozí totiž rozsáhlé plesnivění uskladněného obilí a dalších zemědělských plodin. Ukrajina patří k předním světovým obilnicím.

Termínové kontrakty na pšenici na burze v Chicagu stouply v reakci na zničení přehrady o zhruba tři procenta. Zdražily také termínové kontrakty na kukuřici.

Trhy se obávají nejen přímo zničení velkého objemu ukrajinské úrody, ale vnímají také to, že útok na přehradu představuje další stupňování již přes patnáct měsíců trvajícího konfliktu, jehož ukončení je tak tím pádem ještě v hustší mlze. Stupňuje se proto tedy nejistota na světových trzích.

Dopad zničení přehrady bude trvalejší. List Kyiv Independent cituje z analýzy poradenské společnosti Agroanalysis, podle níž v důsledku destrukce vodního díla a souvisejícího nedostatku dodávek vody, který nyní bude zasažené oblasti dlouho sužovat, přijdou pouze pěstitelé zeleniny o 20 tisíc hektarů půdy. Jen v Chersonské oblasti se tak objem produkce zeleniny vrátí do doby před zhruba pěti lety, během nichž se podařilo výrazně pokročit v rekultivaci tamní zemědělské půdy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články