V Polsku zavedli veřejný registr pedofilů a sexuálních deviantů, který eviduje trvalé jejich bydliště a fotografie

Obrázek uživatele Martin Miko
02.01.2018, 11:48

Polsko se veřejného ukazování prstem na sexuální delikventy a pedofily nebojí, na rozdíl od ČR, kde nesmíte ani sami zveřejnit fotku vraha, gaunera nebo zloděje, který vás okradl nebo přepadl. Od ledna 2018 tam byl zaveden veřejný registr sexuálních agresorů. Veškerá iniciativa vznikla na základě zákona, který byl v Polsku zaveden v říjnu 2017. Je toto opatření správné, nebo se jedná o krok zpět?

V Čechách je zveřejňování zlodějů trestné

Jestliže v Čechách pácháte trestný čin, někdo vás při něm natočí a video zveřejní, tak si koledujete o pěknou pokutu. V roce 2011 se totiž společnosti ekolo.cz stalo to, že zveřejnila fotografie člověka, který jí ukradl jízdní kolo. Zveřejněná fotografie pomohla dopadnout zloděje, ale zároveň se dle rozhodnutí soudu jednalo o porušení soukromí zloděje a firma zaplatila 5 tisíc korun. Tři měsíce po odsouzení zloděje ho navíc „zachránil“ Václav Klaus svou prezidentskou amnestií.

Polsko se snaží vypořádat se zločinci po svém. Zatím sice jen s usvědčenými pedofily a pachateli znásilnění, ale přístup k těmto lidem je minimálně zajímavý. Díky veřejnému registru sexuálních delikventů si totiž v Polsku zjistíte, jestli je například váš šéf nebo učitel na základní škole trestaným pedofilem. K tomuto rejstříku se doposud mohly dostat jen soudy a výchovné instituce. Nyní si tak můžete prolustrovat všechny své sousedy, což zní trošku jako estébácké praktiky, jenže každá strana má dvě mince.

Veřejný registr pedofilů je kontroverzní

Registr disponuje jménem a příjmením delikventa. Dále pak i fotografií a adresou současného bydliště. Kromě toho zde naleznete informace o trestném činu, který daný jedinec spáchal a kdy a kde se tak stalo. V registru je prozatím zhruba 800 pachatelů sexuálních deliktů.

Tento kontroverzní registr samozřejmě vyvolal diskuzi mezi Polskou sexuologickou společností a polským ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem. Polská sexuologická společnost tvrdí, že delikventům zveřejnění těchto údajů zkomplikuje terapii a následný život. Polský ministr však argumentuje tím, že je mnohem důležitější chránit děti než pedofily, a že každý, kdo se dopouští tohoto zločinu, tak by měl počítat s tvrdými následky a následnou kontrolou patřičnými úřady.

Registr má mít tedy spíše funkci prevence, která ukáže prstem na lidi, kteří jiným lidem zničili život, což je vlastně fér.

A zde radikální liberálové bojují za ypsilon s tečkou, protože je genderově vyváženější.


Komentáře

Doporučeno pro vás