fb pixel
Vyhledávání

V Bruselu začíná jednání o budoucnosti evropského vinařství

Zdroj: Shutterstock

Ve středu 11. září proběhne první setkání skupiny evropských vinařských zemí, tzv. High level group, které svolala Evropská komise v čele s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim. Zástupci jednotlivých vinařských zemí na něm budou prezentovat své postoje a návrhy k řešení problémů a výzev, jimž evropský vinařský sektor čelí. Česká republika bude zastoupena delegací Ministerstva zemědělství.

redakce G.cz 10.9.2024, 18:00

„Opakovaně upozorňujeme, že řešení většiny problémů našeho oboru leží v Bruselu, a proto otevření dialogu vítáme. Dosavadní informace z okolních vinařských zemí naznačují velmi pestrou a vášnivou debatu, jelikož se každá země snaží maximálně chránit a podporovat vlastní vinaře. Pokud ale má evropské vinařství přežít, musíme usilovat o společná řešení,“ říká Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky.

Svaz vinařů ČR přitom z velké části souhlasí s požadavky od evropské organizace COPA-COGECA a sdružení AREV. Z pozice České republiky navíc navrhuje zahrnout tři podstatné body. Mezi ně patří otevření diskuse ve věci ochrany evropského trhu pomocí celních nástrojů pro dovoz vína ze třetích zemí. Do debaty chce navíc dále zahrnout minimální jednotkovou cenu alkoholických nápojů na celoevropské úrovni a novelu směrnice 92/84/EHS o spotřebních daních, v níž navrhuje vyčlenit kategorii perlivých vín (vína s tlakem 1-2,5 baru) ze stávající kategorie tichých vín a umožnit tak členským státům jejich případné zdanění bez nutnosti danit souběžně vína tichá. To by mohlo dále vést k možným fiskálním efektům, jež by zpětně vinařskému segmentu mohly přinést finanční prostředky pro podporu krajinných a zemědělských témat. Navrhovaná opatření mají také společensko-odpovědnostní význam a podporují preventivní a edukační kroky, které již sektor činí např. prostřednictvím iniciativy Wine in Moderation.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články