fb pixel
Vyhledávání

V 95 letech zemřel poslední hrdinný válečný výsadkář. Dožil se ještě nejvyššího vyznamenání

Generálmajor Jaroslav Klemeš byl posledním žijícím československým výsadkářem. Účastnil se výsadku Pewter-Platinum na konci války.
Zdroj: Profimedia.cz

7. srpna ve věku 95 let zemřel generálporučík Jaroslav Klemeš. Odešel tak poslední žijící parašutista, který se účastnil výsadku v protektorátu Čechy a Morava. Hrdina, který bojoval proti nacistům a trpěl pod komunistickou totalitou, se stačil dožít ještě udělení nejvyššího možného vyznamenání. Řád Bílého lva mu v říjnu loňského roku udělil prezident Miloš Zeman.

Jan Palička
Jan Palička 8.8.2017, 15:00

Od konce druhé světové války letos uplyne již 72 let. To s sebou bohužel nese i skutečnost, že pamětníků válečných událostí je čím dál tím méně. Většinou se jedná o lidi, kteří byli v době války dětmi či dospívajícími. Ti starší, kteří se do válečného dění či odboje aktivně zapojovali, postupně vymírají. 7. srpna zemřel ve věku 95 let i poslední z parašutistů, kteří se účastnili série výsadků na území okupovaného protektorátu Čechy a Morava Jaroslav Klemeš.

Klemeš se narodil v roce 1922 českému otci a slovenské matce ve slovenské obci Čadca. Ve 12 letech mu zemřela matka a tak zůstal sám s otcem a bratrem. Na Slovensku Jaroslav Klemeš vystudoval základní školu a vyučil se obchodním příručím. V roce 1939 přišel jeho otec o práci a odstěhoval se zpět do Čech. Rok na to po rozdělení Československa a odtržení Sudet se Klemeš rozhodl, že uprchne do zahraničí.

Po krátkém uvěznění v Maďarsku se přes Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii dostal do Francie, kde se přidal k armádě. Jako příslušník spojovací čety československého zahraničního vojska se zde Klemeš účastnil bojů o Francii s německou armádou a následně po okupaci Francie nacisty uprchl do Velké Británie, kde byl přiřazen opět ke spojařům a absolvoval radiotelegrafický výcvik spolu s kurzy sabotáže, střelectví a parašutistického výsadkářství. S nově nabytými odbornými znalostmi byl zařazen k výsadkářské skupině Platinum, která se později spojila se skupinou Pewter. Klemešova skupina se následně přesunula na italskou základnu Laureto, kde vyčkávala na ostrý výsadek.

Do bojů v okupovaném Československu se tehdy třiadvacetiletý Klemeš zapojil až na samém konci války. Jeho výsadek se konal 17. února 1945 poblíž Nasavrk a po účasti na odbojových aktivitách v oblasti Českomoravské vrchoviny se přesunul do Prahy, kde během osvobozování města působil jako radiotelegrafista udržující spojení s Londýnem a Slovenskem. Po válce byl postupně povýšen až na nadporučíka a působil u pěšího pluku v Milovicích a Litoměřicích jako instruktor. Když se dostali k moci komunisté, Klemeš jako muž, který sloužil ve službách Velké Británie, se okamžitě dostal do hledáčku totalitní garnitury. Netrvalo dlouho a jeho dny v armádě byly sečteny.

Komunisté Jaroslava Klemeše v roce 1950 propustili z armády a zatkli. Po 15 měsících tvrdého zacházení ve vazbě byl odsouzen na dva roky za zradu, zbaven všech vojenských vyznamenání a degradován na vojína. V letech následujících po propuštění byl nucen živit se těžkou manuální prací a na živobytí si vydělával jako skladník, topič, závozník a později jako řidič autobusu. V roce 1968 se dočkal rehabilitace a navrácení hodnosti i titulů. Ocenění se mu dostalo hlavně po sametové revoluci, kdy byl postupně povýšen na brigádního generála.

Jaroslav Klemeš se stačil dožít toho, že ho prezident Miloš Zeman nejprve jmenoval generálmajorem a následně mu 28. října 2016 udělil nejvyšší možné státní vyznamenání - Řád Bílého lva vojenské kategorie 1. třídy. Ceremoniál předávání vyznamenání byl kritizován pro Zemanovy postoje, odmítnutí ocenění Jiřímu Bradymu i kontroverznímu ocenění svých přátel a spolupracovníků. Nicméně už jen kvůli osobní přítomnosti stařičkého generálmajora Klemeše na invalidním vozíku v uniformě mělo toto udílení státních vyznamenání význam. I kdyby si všichni ostatní ocenění nezasloužili, hrdinný parašutista Klemeš ho dostal plným právem. V posledních letech žil generálmajor Klemeš na geriatrickém oddělení ÚVN ve Střešovicích. Zde ve spánku v požehnaném věku i skonal.

Zde si připomeňte osudy parašutistů z operace Anthropoid.

Podobné články

Doporučujeme

Další články