Užívání anabolik: svaly, ale i akné, plešatost a bolestivá erekce – G.cz
Vyhledávání

Užívání anabolik: svaly, ale i akné, plešatost a bolestivá erekce

První zmínka o extrakci anabolického hormonu je z roku 1889, kdy ho Dr. Brown-Sequard získal z psích varlat. Po injekční aplikaci pocítil omlazující efekt a vyšší sexuální výkonnost. Anabolika ale způsobují i dost nepříjemné zdravotní problémy.

Jana Kalousová
Jana Kalousová 17.2.2018, 08:21

1. Neplodnost

Změny v organismu nepříznivě ovlivňují tvorbu a funkci spermií. Snižuje se jejich pohyblivost, počet a někdy úplné ukončení jejich tvorby. Při opakovaném použití anabolik může být porucha trvalá. Zevní příjem anabolik nenutí tělo k tvorbě vlastních hormonů a u mužů se tak zmenšují či atrofují varlata.

2

2. Menší vzrůst

U chlapců způsobuje předčasný nástup dospívání. Zvětšuje se genitál, objevují se vousy a tělesné ochlupení, narůstá svalová hmota. Současně se ale předčasně osifikují chrupavky dlouhých kostí a chlapci tak mají v dospělosti svalnatou, ale menší postavu. Projevuje se silné akné a zvětšuje se hrtan. U dospělých dochází k erupcím akné, mastným vlasům a plešatosti. Někdy se objevuje priapismus – abnormálně dlouho přetrvávající a bolestivá erekce. Může se i zvětšit prostata, což má za následek bolesti a časté nucení k močení.

3. Mužské znaky u žen

Virilizace (nadbytek mužských pohlavních hormonů) u žen se projevuje zesílením tělesného ochlupení, ale i možným výskytem mužského typu ochlupení, kdy je nápadné hlavně v obličeji – může dojít i k nárůstu vousů. Vedle mastné kůže a akné, se u žen objevují mužské sekundární znaky. Atrofují prsa, zvětšuje se hrtan, hlas je hlubší a hrubější, zvětšuje se klitoris a vypadávají vlasy u čela a na temeni. Dochází i k tvorbě folikulů ve vaječnících s poruchami menstruačního cyklu.

muscles

4. Zvětšení mléčné žlázy u mužů

Množství estrogenu je u mužů normálně nízké. Pokud ale dochází k zvýšenému užívání určitých anabolik (aromatizovaných androgenů), může docházet k jejich přeměně na estrogeny. Výsledkem je zvětšení mléčné žlázy u mužů. Tento stav je u užívačů anabolik častý. Zvětšení doprovází i nadměrná citlivost, bolest a výtok mléčné tekutiny.

5. Agrese a deprese

Vysoké dávky steroidů způsobují ohromnou agresivitu, úzkost a psychotické syndromy. Mezi další nežádoucí účinky patří porucha spánku, pocit euforie, vysoké úrovně paranoi, různé fáze deprese, extrémní změny nálad a osobnosti.

insane_muscles_18

6. Genetické změny

Některé studie ukazují, že užívání anabolik zvyšuje počet zlomu chromozomů, poškozuje tedy genetickou informaci buněk. Následkem může být vznik rakoviny, ale i poškození zdraví potomků. Důvodem poškození genů je zřejmě přetěžování jater.

A ještě se mrkněte na 6 epických proměn: Co udělají s ženským tělem steroidy?

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu