fb pixel Útok na Pearl Harbor: Před 76 lety vstoupily USA do války po napadení Japonskem – G.cz
Vyhledávání

Útok na Pearl Harbor: Před 76 lety vstoupily USA do války po napadení Japonskem

Včera to bylo 76 let, kdy japonské letouny a ponorky bez varování zaútočily na přístav Pearl Harbor, následkem čehož pak hned druhý den vstoupily Spojené státy americké do druhé světové války. Pro Američany ale nebyl útok zas tak úplným překvapením, jelikož se jim předtím podařilo prolomit japonský kód, který napověděl, že se útok na USA chystá, avšak nedokázali rozluštit, kde přesně hodlají Japonci udeřit.

Martin Miko
Martin Miko 8.12.2017, 09:28

Námořní základna Pearl Harbor v hledáčku Japonska

Pearl Harbor sloužil na začátku 19. století jako přístav pro malé lodě z důvodu mělkého vstupu. Zvyšující se zájem Spojených států o Havajské ostrovy však rostl díky rybolovu a obchodnímu styku s Tichomořím, proto v roce 1820 byl ustanoven Agent USA pro obchod a námořníky, který dohlížel na obchodní aktivity na Honolulu. Teprve až v roce 1898 vznikla v Pearl Harboru námořní základna USA.

V událostech druhé světové války však patří americká vojenská základna Pearl Harbor k těm klíčovým. Psal se rok 1941 a v Evropě zuřila válka již třetím rokem, zatímco ve Spojených státech panoval klid a mír, což se v neděli 7. prosince v ranních hodinách změnilo nepředvídatelným útokem ze strany Japonska na zmiňovaný Pearl Harbor. O den později se USA do války zapojilo také, když vyhlásili Japonsku válku. Začal tak válečný konflikt v Tichomoří, který trval bezmála 4 roky.

Útok na Pearl Harbor Američany spojil

Celý útok Japonska byl plánovaný minimálně od jara roku 1940 a původně měl proběhnout ve třech vlnách, avšak Japonci dne 7. prosince 1941 zaútočili pouze dvakrát. První vlna odstartovala v ranních hodinách útokem několika miniponorek a japonských letounů, poté následovala druhá vlna útoků v podobě 170 japonských letadel a torpédových bombardérů. Třetí vlna útoku byla plánována na polední hodiny, avšak admirál Čúiči Nagamu i přes naléhání námořního kapitána Fučidy odmítl dále útočit a rozhodl o návratu zpět do Japonska.

Ačkoliv se hovoří o tom, že útok na Pearl Harbor znamenal zdrcující vítězství Japonska, úplně pravda to zase nebyla. Z 18 napadených amerických lodí byly totálně zničeny pouze dvě z nich. Zbytek lodí se nakonec opravil. Velkou chybou při japonském útoku bylo rovněž ničení výhradně lodí a letadel. Japonci by teoreticky USA více poškodili tím, kdyby útočili na infrastrukturu, skladiště pohonných hmot a přístavní zařízení.

Američané přišli celkem o 2388 lidí, z čehož většina z nich patřila mezi příslušníky ozbrojených sil. Zhruba dalších 1300 námořníků a příslušníků armády bylo zraněno. Japonské armádě se podařilo zničit 188 letadel a dalších 159 poškodit, avšak 80 % z nich se podařilo opravit.

Cílem Japonska bylo navíc vzbudit strach a hrůzu v očích Američanů, ale bylo tomu nakonec naopak. Útok na Pearl Harbor celé USA sjednotil a ty pak hned následující den vyhlásily Japonsku válku, čímž se z evropského konfliktu stal konflikt celosvětový.

A zde je 33 fotografií z koncentračního tábora USA pro Japonce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články