Námořní základna Pearl Harbor v hledáčku Japonska
Pearl Harbor sloužil na začátku 19. století jako přístav pro malé lodě z důvodu mělkého vstupu. Zvyšující se zájem Spojených států o Havajské ostrovy však rostl díky rybolovu a obchodnímu styku s Tichomořím, proto v roce 1820 byl ustanoven Agent USA pro obchod a námořníky, který dohlížel na obchodní aktivity na Honolulu. Teprve až v roce 1898 vznikla v Pearl Harboru námořní základna USA.
V událostech druhé světové války však patří americká vojenská základna Pearl Harbor k těm klíčovým. Psal se rok 1941 a v Evropě zuřila válka již třetím rokem, zatímco ve Spojených státech panoval klid a mír, což se v neděli 7. prosince v ranních hodinách změnilo nepředvídatelným útokem ze strany Japonska na zmiňovaný Pearl Harbor. O den později se USA do války zapojilo také, když vyhlásili Japonsku válku. Začal tak válečný konflikt v Tichomoří, který trval bezmála 4 roky.
Útok na Pearl Harbor Američany spojil
Celý útok Japonska byl plánovaný minimálně od jara roku 1940 a původně měl proběhnout ve třech vlnách, avšak Japonci dne 7. prosince 1941 zaútočili pouze dvakrát. První vlna odstartovala v ranních hodinách útokem několika miniponorek a japonských letounů, poté následovala druhá vlna útoků v podobě 170 japonských letadel a torpédových bombardérů. Třetí vlna útoku byla plánována na polední hodiny, avšak admirál Čúiči Nagamu i přes naléhání námořního kapitána Fučidy odmítl dále útočit a rozhodl o návratu zpět do Japonska.
Ačkoliv se hovoří o tom, že útok na Pearl Harbor znamenal zdrcující vítězství Japonska, úplně pravda to zase nebyla. Z 18 napadených amerických lodí byly totálně zničeny pouze dvě z nich. Zbytek lodí se nakonec opravil. Velkou chybou při japonském útoku bylo rovněž ničení výhradně lodí a letadel. Japonci by teoreticky USA více poškodili tím, kdyby útočili na infrastrukturu, skladiště pohonných hmot a přístavní zařízení.
Američané přišli celkem o 2388 lidí, z čehož většina z nich patřila mezi příslušníky ozbrojených sil. Zhruba dalších 1300 námořníků a příslušníků armády bylo zraněno. Japonské armádě se podařilo zničit 188 letadel a dalších 159 poškodit, avšak 80 % z nich se podařilo opravit.
Cílem Japonska bylo navíc vzbudit strach a hrůzu v očích Američanů, ale bylo tomu nakonec naopak. Útok na Pearl Harbor celé USA sjednotil a ty pak hned následující den vyhlásily Japonsku válku, čímž se z evropského konfliktu stal konflikt celosvětový.
A zde je 33 fotografií z koncentračního tábora USA pro Japonce.