fb pixel Usáma bin Ládin: Jak žil a zemřel nejhledanější terorista na světě? – G.cz
Vyhledávání

Usáma bin Ládin: Jak žil a zemřel nejhledanější terorista na světě?

Světelný památník WTC
Zdroj: Wikimedia Commons/Rhododendrites - Own work, CC BY-SA 4.0

Dne 11. září 2001 se svět definitivně změnil. Mnozí si uvědomili, že bezpečí je iluze. Také jsme byli nuceni přijmout fakt, že se islámský terorismus může týkat každého člověka. Kdo byl ale muž, který toto všechno rozpoutal?

Václav Adamus
Václav Adamus 28.2.2022, 17:27

Usáma se narodil do významného saúdského klanu bin Ládin v hlavním městě Rijádu. Jeho rodina disponuje ohromným jměním, otec Usámy je známý stavební magnát. Usáma je také přítelem rodiny Bushů, v Americe postavil řadu budov. Měl 22 žen a zplodil s nimi 54 dětí. Většina z jeho dětí přijala západní způsob života. Usáma je od mládí zbožný muslim, nerad se fotografoval a ostatní jeho příklad následovali – například odmítal nosit krátké kalhoty při fotbale, ostatní jej brzy napodobili. Měl velké charisma. Studoval ekonomii, ale na škole jej lákalo úplně něco jiného. Poznal zde myšlenky Muslimského bratrstva, které jej učarovaly.

Zrození al-Káidy

Usáma od mládí projevuje pohoršení nad stavem saúdsko-arabské společnosti. Často kritizuje vládnoucí rodinu, nejvíce za to, že dovolila nevěřícím Američanům postavit si základnu v jeho zemi, která ochraňuje dvě nejsvětější města islámu (Mekku a Medinu). Zlom přichází v momentě, kdy začíná válka mezi Sovětským svazem a Afghánistánem. Zde se setkává se svým prvním učitelem Abdulláhem Azzámem. Přijde na jeho přednášku, kde volá po zahájení obranného džihádu proti okupantům na muslimské půdě (neměl to být džihád pro nevěřící celého světa). Svého učitele doprovází do Afghánistánu. Pro Azzáma je Usáma velice důležitý – jednak jako jeho žák, za druhé celý džihád financuje ze svých zdrojů. Azzám byl později za záhadných okolností zabit v Pákistánu. Od roku 1988 se bin Ládinovy jednotky nazývají al-Káida (základna). V tom samém roce začíná Moskva své jednotky z Afghánistánu stahovat. Není tedy jasné, kam bude nový džihád směřovat.

Ačkoliv se Usáma účastnil osobně jediné bitvy (v roce 1987), i tak si z Afghánistánu přinesl pověst skvělého bojovníka. Inu propaganda umí divy. Jeho kritika vládnoucí rodiny Saúdů vyústí v to, že raději dobrovolně odejde do Súdánu, kde jsou zrovna u moci islamisté. Místní vláda jej přivítá – považuje jej za investora, který pomůže s rozvojem země, což bin Ládin zprvu skutečně dělá. Potkává se zde s Abu Hajerem, jenž se stává jeho osobním imámem (duchovním). Ten jednou v noci při společných rozhovorech přednese dvě fatwy (náboženská dobrozdání) – ta první schvaluje útoky na americké civilisty podporující Ameriku, druhá fatwa říká, že je možné zabíjet i muslimy – ti dobří se dostanou stejně do nebe a ti špatní nebudou světu chybět. Tyto dvě myšlenky velmi ovlivní budoucí činy al-Káidy. Američané si provokace a nenávist, které proti nim šíří, nenechají líbit. Prezident Clinton tlačí na to, aby byl ze Súdánu vypovězen. V květnu 1996, ještě než dojde k deportaci, odchází ze Súdánu do Afghánistánu. V roce 1994 pozbyl saúdské občanství, stal se z něj štvanec.

Zpět v Afghánistánu

V Afghánistánu vládne Tálibán, Usáma se s hnutím v mnohém neshodne. Odchází do hor, do jeskyně známé jako Tora Bora, kde žije jako poustevník a spřádá plány. V roce 1996 natočí video, v němž vyhlašuje otevřenou válku Spojeným státům americkým. Chce je vlákat do Afghánistánu jako Rusy – myslí si, že zde pohoří a Amerika se pak jako SSSR rozpadne (Usáma věřil, že na rozpadu SSSR měl největší podíl právě neúspěch v Afghánistánu). Toto vyhlášení války jednoho pomateného poustevníka nechává všechny klidným. Al-Káida zatím podniká četné útoky. V roce 1993 podniká první útok na Světové obchodní centrum (World Trade Center, WTC). O 8 let později zosnuje únos letadel, která nabourají do budov WTC. Jeho vyhlášení války Americe nabylo reálných podob...

Hon na teroristu

Na hlavu bin Ládina byla vypsaná odměna. Začal celosvětový hon na teroristu. Usámovu smrt ohlašovala média několikrát. Vždy se nakonec ukázalo, že žije, neboť se objevila videonahrávka s jeho novým vzkazem nevěřícím. Dopadli jej takovým způsobem, který by nenapadl ani scenáristu bondovek. CIA dostala podezření, že se ukrývá v pákistánském Abbottábádu. Agenti zde tedy rozjeli očkovací akci, aby se dostali k DNA obyvatelů podezřelého domu. A trefili se, vzorky se shodovaly. 1. května 2011 byl po 38minutové přestřelce Usáma bin Ládin zabit. Prezident Obama se rozhodl, že jej nechá spálit a popel vysype do neurčeného moře. Nechtěl, aby se z jeho hrobu stalo poutní místo.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Osama_bin_Laden

https://en.wikipedia.org/wiki/Al-Qaeda

https://en.wikipedia.org/wiki/1993_World_Trade_Center_bombing

https://en.wikipedia.org/wiki/Mamdouh_Mahmud_Salim

Podobné články

Doporučujeme

Další články