fb pixel Úřady komunikovat umí, ale musí se jim chtít – G.cz
Vyhledávání

Úřady komunikovat umí, ale musí se jim chtít

Zdroj: myjsmebio.cz

V březnu proběhla médii zpráva agentury CEEC Research o investicích do komunikace ze strany státu. Závěry jsou smutné, ale v Česku snad nikoho nepřekvapí.

redakce G.cz 11.4.2023, 09:35

Při srovnání s rokem 2021 došlo v tom uplynulém období k poklesu celkového objemu státních zakázek na komunikaci, podléhajících zákonu o zadávání veřejných zakázek, o 22,34 procenta. Co však naopak dramaticky narostlo, je počet podlimitních zakázek do 2 milionů korun, a to z 45 milionů na více než desetinásobek, konkrétně 567 milionů korun. Přitom v limitu do dvou milionů lze strategickou a koncepční komunikaci vést jen těžko. Naopak se člověk musí ptát, zda za tímto nárůstem není spíše účelové jednání ze strany některých úřadů. Zpráva dále zmiňuje také celkovou situaci trhu ve srovnání s EU, a opět pro nás nevyznívá příliš lichotivě, protože investice českého státu nyní tvoří jen 1,2 procenta z celého komunikačního trhu, zatímco v zemích západní Evropě tento podíl odpovídá až 20 procentům.

Jedna věc je objem investic, druhá potom samotná kvalita provedení kampaní. A na to musí být vždycky dva – erudovaný zadavatel na straně jedné, agentura jako dodavatel na straně druhé.

Protože zpackaných nebo nepovedených státních kampaní proběhla médii již celá řada a dostává se jim vždy zasloužené pozornosti, rozhodli jsme se naopak podívat na ty vydařené a úspěšné. Pravda, není jich zdaleka tolik, ale je férové říct, že některé úřady se s komunikací prostě umí poprat lépe než jiné. Ostatně to platí i v soukromém sektoru. Prošli jsme novinové archivy, nahlédly do oborových soutěží a také zalovili v paměti, které kampaně nám v minulých letech nejvíce utkvěly v paměti. Myšleno tedy v tom dobrém slova smyslu.

13 minut

Působivých kampaní upozorňujících na nejrůznější řidičské nešvary existují desítky, ne-li stovky. Přesto je kampaň České kanceláře pojistitelů „13 minut“ v mnoha ohledech výjimečná. O nebezpečném překračování rychlosti totiž nechala v mrazivém dokumentu Víta Klusáka promluvit pět lidí, kteří s následky svého chování za volantem musí žít už navždy. Nejenže tak v televizním vysílání vytvořila vlastní, hodinu a půl trvající „reklamní“ blok, ale stala se i prvním propagačním materiálem, který do svého vysílání zařadila společnost HBO.


My jsme bio – kampaň na podporu biopotravin

Ze všech potravinářských kampaní je tato z dílny Státního zemědělského intervenčního fondu rozhodně nejviditelnější a nejzdařilejší. Každý si vybaví minipořady s „influencerkou“ Míšou Tomešovou, která na koloběžce obráží ekofarmy nebo reklamní spot, kde místo herců hrají hlavní roli selátka, ovce a krávy. Kampaň je řemeslně velmi dobře zvládnutá a objevuje se pravidelně v nominacích marketingových soutěží. Svou roli hraje také samotné téma, přeci jen příroda a zvířata prostě táhnou. Na druhou stranu obstát v konkurenci řetězců a dalších subjektů disponujících násobnými rozpočty není nic jednoduchého.

V hlavní roli strojař

Univerzitní marketing nemusí být nuda. To rok za rokem dokazuje Fakulta strojní Vysoké školy Báňské – Technické univerzity Ostrava. Její reklamní spoty působí jako filmové trailery na hollywoodské kasovní trháky, jednou ve stylu válečného dramatu, jindy třeba sci-fi, westernu nebo dokonce hororu. Nadsázka a humor pak zaručují, že si diváci reklamu bezpečně zapamatují. Hlavní role je v ní přitom vždy vyhrazena jedinému člověku – pověstnému strojařovi.

Zdroj: vhlavniroli.cz

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články