fb pixel Uklízíte půdu nebo sklep? Některé věci mohou mít velkou cenu – G.cz
Vyhledávání

Uklízíte půdu nebo sklep? Některé věci mohou mít velkou cenu

Zdroj: Unsplash.com

Konečně jste se rozhodli udělat pořádek na půdě nebo ve sklepě? Při úklidu můžete narazit na spoustu hodnotných věcí. Podívejte se na to, co byste neměli vyhazovat, když to najdete na půdě nebo ve sklepě.

Komerční článek
Komerční článek 1.5.2020, 11:44

Známe to všichni. Půda a sklep je často odkladištěm všeho možného. Ať už to jsou staré skříně, věci, které se vám možná někdy budou hodit, vánoční ozdoby, ale například i fotografie, deníky a knihy. Za pár let ale můžete být rádi, že jste nevyhodili například starý gramofon, obraz nebo další věci. Jaké podklady z půdy byste si měli nechat?

Staré poštovní známky

Filatelie je velmi rozšířená a i dnes ještě mnoho lidí sbírá poštovní známky. Pokud jste při úklidu narazili na album se starými poštovními známkami, rozhodně se ho nezbavujte. Nikdy nevíte, jak cenné některé z nich mohou být. Zkuste se spojit s odborníkem, který vám o známkách řekne víc.

Staré mince

Možná si i vaši rodiče, prarodiče nebo i praprarodiče odkládali jen tak na památku mince. Třeba se právě změnila měna a oni si prostřednictvím několika starých mincí chtěli uchovat vzpomínky. Možná staré mince sbírali. Pravdou ale zůstává, že mince se považují za cenný artikl. Jestli narazíte na tu správnou, může mít hodnotu i několika milionů. A poptávka jejich cenu ještě zvyšuje. Největší zájem je o výroční mince, svatováclavské dukáty nebo mince, kterých se vyrobilo jen malé množství.

Staré desky a gramofon

Mít dnes doma gramofon je moderní. Když jeden najdete na půdě, může být jeho cena i pár desítek tisíc. Obzvlášť cenné jsou pak i desky, ať už klasické hudby, nebo různých zpěváků a skupin. Některé jsou sběratelskými kusy a na světě jich moc nezbývá. Vše, co se těžko shání a je po tom poptávka, je cenným pokladem.

Staré knihy a obrazy

Starými knihami jsou myšleny zejména první vydání a knihy z počátku století. Rozhodně je tedy hned nevyhazujte. Zejména pak ty, které jsou v dobrém stavu. O první vydání je obecně velký zájem a můžete si být jisti, že někdo bude ochoten za ně zaplatit pěknou částku.

Co se týče obrazů, vyplatí se je dát do rukou odborníků. Ti vám řeknou, zda se jedná o originál, a ne o repliku. Mnozí dokáží určit i autora, pokud na obraze není uveden a není to hned zřejmé.

Lahvičky od parfémů

Lahvičky od parfémů z minulého století, ale i z moderní doby, které jsou něčím specifické nebo byly vyrobeny jen v opravdu malém nákladu, dnes mohou mít obrovskou cenu. Proto byste takovéto lahvičky rozhodně neměli vyhazovat. Zkuste zapátrat na internetu, jestli někdo podobnou lahvičku nehledá nebo ji nabídněte do aukce.

Nábytek

Půdy a sklepy jsou nábytku plné. Některé jsou po babičce, některé dokonce z minulého století. A stejně jako je to s módou, tak i trendy v nábytku se vrací zpět. To, co bylo moderní třeba v padesátých letech, má dnes vysokou hodnotu. Starožitný nábytek si navíc můžete i sami opravit, zrenovovat a nabídnout ho k prodeji. Nebo si ho nechat. Velmi oblíbené jsou dnes retro kousky po našich babičkách. A nemusí to být jen skříň nebo komoda, ale i křeslo, noční stolek nebo židle.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články