Uhlí je dost “sexy”, jen jsme si toho nevšimli – G.cz
Vyhledávání

Uhlí je dost “sexy”, jen jsme si toho nevšimli

Řídíte se v životě pocity a dojmy, nebo spíš fakty? A dokážete sami sobě přiznat, že svět může být úplně jiný, než jste si mysleli?

Jarek Přichystal
Jarek Přichystal 10.5.2015, 13:52

Některé věci, názory a postoje pro nás jsou „sexy“. Líbí se nám, vzrušují nás, jsou v módě, chceme je vlastnit nebo jim prostě jen dáváme přednost. „Sexy“ je třeba jíst biopotraviny, kritizovat Zemana, jezdit po městě na kole nebo psát tenhle článek na Applu místo na PC.

Jiné věci jsou pravým opakem “sexy”. Třeba severočeské uhlí – symbol špíny, prachu, kouře, zničené krajiny, rakoviny a komunismu.

Tibetská vlajka je fajn, ale…

Psycholog by ale vysvětlil, že „sexy“ je velmi často založeno jen na iracionálním pocitu a ne na rozumné analýze dostupných informací. „Sexy“ je prsatá blondýna se svůdně našpulenými rty – ne tuctově vypadající žena, na kterou se můžete spolehnout, pokecáte si s ní u piva a prožijete s ní příjemný a klidný život. „Sexy“ je fandit dalajlamovi a vyvěšovat tibetskou vlajku – ne podporovat ujghurské muslimy, které přitom Číňani utlačují a masakrují úplně stejně jako Tibeťany.

Uhlí nám tedy nepřipadá „sexy“ jen proto, že přehlížíme rozumné argumenty, mluvící v jeho prospěch. Zdá se nám, že uhlí rovná se středověk. Už dávno ho přece překonaly a nahradily větrníky, solární panely nebo jaderná energie (záleží jen na tom, jak moc máte zelený mozek).

Rozumných argumentů pro uhlí je přitom celá řada. Česká republika z něj získává asi polovinu veškeré vyrobené elektřiny a energii na vytápění. Uhlí je důležitá chemická surovina a jeho těžba a zpracování dává v severních Čechách práci tisícům lidí.

Němci se vracejí k rozumu

To všechno jste ale už nejméně stokrát četli jinde a podrobněji. Důležité je, že v energetice nemá výraz „sexy“ žádný význam. Platí tam čísla, což si uvědomují třeba v Německu. Tamní vláda proto nepočítá s tím, že by v dohledné době odstavila uhelné elektrárny v zemi, jak chtěla s ohledem na údajnou ochranu klimatu učinit. Německá zelená „sexy“ strategie původně říkala: „Spalováním uhlí vznikají skleníkové plyny, zavřeme tedy uhelné elektrárny a přejdeme na obnovitelné zdroje energie.“

Loni v listopadu se ale ukázalo, že je to naprosto nerealistické. Podle vládní analýzy by to totiž ohrozilo zásobování Německa energií, protože větrné a solární elektrárny mají malý výkon a jsou příliš drahé a nespolehlivé). Navíc by to vedlo k zániku nejméně 50 000 pracovních míst, což by vyvolalo velké sociální napětí.

Uhelné elektrárny tak nejspíš ještě hodně dlouho zůstanou hlavním zdrojem německé energie. Jen v roce 2013 Německo spustilo nové uhelné elektrárny o celkovém výkonu 5 300 megawattů, což je 2,6 x více, než je výkon Temelína.

Dolování je cool

Přesto ale může být uhlí i „sexy“. A nebo právě proto? Podívejte se na tohle video americké (respektive nadnárodní) společnosti General Electric:

A podívejte se i na kanadský seriál Dolujeme vaši budoucnost, nabízející detailní pohled na různá zajímavá povolání spojená s těžbou uhlí:

Proč v Česku ještě nikoho nenapadlo začít uhlí ukazovat takhle zajímavě a novýma očima? Ve skutečnosti je totiž uhlí zatraceně „sexy“, jen jsme si toho v Česku ještě nestačili všimnout.

A TADY máte 8 neobvyklých produktů vyrobených z uhlí, o kterých byste to neřekli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články