fb pixel Turecko pro Čechy nikdy levnější nebylo, oproti roku 2016 zde koupíte například pivo za polovinu ceny – G.cz
Vyhledávání

Turecko pro Čechy nikdy levnější nebylo, oproti roku 2016 zde koupíte například pivo za polovinu ceny

Zdroj: Autor: Ozgurmulazimoglu – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19530745

Máte v plánu levnou dovolenou? V tom případě si zaleťte do Turecka, kde díky rekordnímu propadu tamní měny vůči české koruně koupíte vše skoro o dvě třetiny levněji než před 5 lety. Jak je to možné? To se dozvíte v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 19.11.2021, 10:04

Turecká lira se dnes propadla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v historii. Odpoledne středoevropského času dokonce propadla pod úroveň kursu čítající dvě koruny za liru. Lira se totiž dnes odpoledne prodávala i jen za 1,97 koruny (viz graf níže). Ještě včera se přitom prodávala nejníže za 2,09 koruny.

Oslabování liry je tedy příznivou zprávou pro české turisty v Turecku. Zatímco třeba v létě roku 2016 platili za pivo v Turecku průměrně v přepočtu zhruba 50 korun, nyní pivo vyjde na necelých 30 korun. Výpočet vychází z říjnové průměrné ceny piva v Turecku, jak ji zachycuje tamní statistický úřad, a z dnešního kursu koruny k liře podle Bloombergu.

Dnešní oslabování turecké měny odráží snížení základní úrokové sazby v Turecku, k němuž se tamní centrální banka uchýlila dnes třetí měsíc v řadě. Banka tak činí přesto, že říjnová inflace vykázala úroveň bezmála dvacet procent. Sražení sazby je výsledkem stupňující se kampaně tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten zastává svéráznou teorii. Vysoké úrokové sazby podle něj zrychlují inflaci, která je v příkrém rozporu s běžným učebnicovým výkladem vztahu inflace a úrokových sazeb.

Turecká centrální banka dnes – zjevně pod silným prezidentovým tlakem – rozhodla o snížení základní sazby o jeden procentní bod na úroveň patnácti procent. Erdogan přitom v předvečer tohoto kroku centrální banky slíbil, že zintenzivní své snažení o dosažení nižších úrokových sazeb. V předešlých dvou měsících turecká centrální banka redukovala základní sazbu dohromady o tři procentní body.

Lira letos v důsledku oslabuje vůči koruně o více než třicet procent, vůči americkému dolaru v podobném rozsahu.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články