Trump svrhl na Afghánistán největší neatomovou bombu. Jakou škodu by napáchala v Praze? – G.cz
Vyhledávání

Trump svrhl na Afghánistán největší neatomovou bombu. Jakou škodu by napáchala v Praze?

Po bombardování Sýrie se Donald Trump rozhodl ukázat svou sílu i v Afghánistánu a to se vší parádou. Na pozice islamistů byla vůbec poprvé svržena nejsilnější konvenční nejaderná bomba GBU-43 přezdívána matka všech bomb. Jak by to dopadlo, kdyby explozivní kolos dopadl na Prahu?

Jan Palička
Jan Palička 15.4.2017, 08:40

Donald Trump budí dojem machistického prezidenta, který rád ostatním demonstruje svou sílu a nadřazenost. Ve vší ničivé kráse to pocítili džihádisté Islámského státu v Afghánistánu. Na jejich pozice v provincii Nanganhár u hranic s Pákistánem nechal Trump poprvé v historii svrhnout nejsilnější nejadernou bombu, kterou kdy Spojené státy disponovaly.

Gigantická bomba nazvaná GBU-43 je díky své ničivé síle přezdívaná matka všech bomb, je přes 9 metrů dlouhá a váží 9,5 tuny. Z toho téměř 8,5 tuny tvoří jen výbušná náplň. Bomba je naváděna moderním GPS systémem a pro maximální efekt exploduje těsně před dopadem na zem. Ač je srovnávána s atomovými bombami, jejich efektu nedosahuje ani zdaleka. Výbuch matky bomb je ekvivalentem 11 tun TNT, kdežto jaderná bomba svržená na Hirošimu dosahovala síly 13 kilotun TNT, tedy více než tisíckrát silnější. Moderní atomové zbraně jsou ještě mnohem silnější.

Ač nedosahuje potenciálu atomových bomb, i tak je výbuch bomby GBU-43 totální destrukcí poměrně širokého okolí dopadu. Ohnivá koule o poloměru téměř 10 metrů v mžiku sekundy doslova vypaří vše živé. V témže okamžiku z bomby vystřelí oblak vysoce hořlavých hliníkových pilin. Jelikož se jedná o bombu termobarickou, tedy kombinující sílu extrémní teploty a tlaku, dalších zhruba 50 metrů okolí dopadu by bylo na moment zbaveno veškerého kyslíku, což by lidem před sežehnutím doslova vytrhlo plíce z těla. Stometrový poloměr by srovnala se zemí tlaková vlna a ještě 130 metrů od epicentra by všichni utrpěli masivní vnitřní zranění a popáleniny 3. stupně.

Vyšší šanci přežít by měli až ti, kteří by se nacházeli dále než 200 metrů od výbuchu. I ti by ale měli rozsáhlá zranění od šrapnelů a dozvuků tlakové vlny, speklo by se jim na kůži oblečení a s největší pravděpodobností by byli z bezprostředního svědectví výbušné apokalypsy nadosmrti psychicky poznamenáni posttraumatickým syndromem. Kdyby matka všech bomb vybouchla uprostřed Václavského náměstí, valná většina jeho budov by byla srovnána se zemí, zbylé by byly nenávratně poškozeny. Síla výbuchu by byla cítit až u Hlavního nádraží, v Žitné ulici a Na Příkopě.

V případě exploze na Staroměstském náměstí by za své vzal Orloj i se Staroměstskou radnicí, chrám svatého Mikuláše a domy až na Malém náměstí. Kostel Matky Boží před Týnem by byl pouhou ruinou a poškozené by bylo i Stavovské divadlo nebo židovské památky na Josefově. To ale není nic proti dopadu hirošimské atomové bomby Little Boy. Výbuch nad Václavským náměstím by vymazal z povrchu zemského celé historické centrum, ale i část Hradčan, Žižkova, Vinohrad, Holešovic nebo Smíchova. Zbytek města by zahalil smrtící radiační mrak. Doufejme, že všechny tyto katastrofické scénáře zůstanou jen na papíře.

Seznam velmocí disponujících jadernými zbraněmi najdete ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články