fb pixel Trest pro vraha Petra Kramného je příliš vysoký! – G.cz
Vyhledávání

Trest pro vraha Petra Kramného je příliš vysoký!

...ale platí to jen ve srovnání s příliš nízkým trestem pro vraha Roberta W. Nováka.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 7.1.2016, 16:07

Petr Kramný dnes dostal 28 let vězení za to, že na dovolené v Egyptě zabil manželku a osmiletou dceru. Nemyslíme si, že si to nezaslouží – naopak. Obě své blízké zabil zcela promyšleně z chorobné žárlivosti na manželku. Po činu se to snažil chladnokrevně zamaskovat.

Výjimečný trest je spravedlivý, ale zároveň i nespravedlivý. V březnu 2008 zavraždil náš bývalý kolega Robert W. Novák naši kamarádku Irenu Neffovou. Seznámili se v redakci časopisu, kde jsme tehdy pracovali, vzali se a narodila se jim dcera.

Novák se ale začal projevovat jako žárlivec a přehnaně majetnický podivín a Irena se s ním proto chtěla rozejít. Takové “ponížení” neunesl a s děsivě chladnokrevnou promyšleností připravil plán vraždy. V lese vykopal skoro dva metry hluboký hrob, je možné, že předem. Kolik mu to muselo dát práce? A o čem při tom asi přemýšlel?

Irenu pak Novák uškrtil – podle všeho přímo před očima tehdy osmnáctiměsíční dcery. „Škrtil ji nadvakrát dvacet minut. Rukama se mu to nedařilo, a tak ji dodělal kabelem od televize,“ napsal později bratr zavražděné David Neff.

Tělo Novák nacpal do kufru auta a odvezl do hrobu. Následně spustil povyk, že prý se mu ztratila žena. „Z domova odešla v neděli ráno,” tvrdil policistům. „Šla si zacvičit do fitka. Nevrátila se, nemám o ní žádné zprávy…” líčil vyděšeným hlasem policistům. V práci nás úpěnlivě žádal o pomoc při “pátrání po Irence” a okolí domu polepil plakáty, jestli ji někdo neviděl. Dnes víme, že to byla vykalkulovaná snaha opatřit si alibi.

Jenže to nevyšlo a po měsíci předstírání a kličkování byla vražda odhalena. Novák dostal 13 let, ale letos na podzim ho nejspíš podmínečně pustí za dobré chování – po osmi a půl letech.

A teď si to porovnejme. Máme tu dva chladnokrevné vrahy, lišící se jen tím, že Kramný kromě manželky zabil i dceru. Kdyby byl trest “spravedlivý”, měl by dostat 26 let, tedy dvojnásobek, než Novák. Jenže Kramný dostal ještě o dva roky víc, a to se nám nelíbí.

Nespravedlivý je ale hlavně příliš nízký trest pro Nováka. Vraždil “s rozmyslem a po předchozím uvážení” a přitěžujícími okolnostmi byla přítomnost dítěte u vraždy plus následné zametání stop.

Novák tedy měl dostat horní hranici sazby – dvacet let, ne třináct! Jak k tomu teď přijde Kramný?!

Tady se podívejte, jak byl Novák odsouzen:

A SEM se podívejte, jak vlastně elektřina zabíjí a co cítily Kramného oběti před smrtí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články