fb pixel Tomáš Enge je dodnes jediným českým pilotem Formule 1: Nadějnou kariéru pohřbil pozitivní dopingový test – G.cz
Vyhledávání

Tomáš Enge je dodnes jediným českým pilotem Formule 1: Nadějnou kariéru pohřbil pozitivní dopingový test

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Tomáš Enge dodnes zůstává jediným Čechem, který kdy startoval v prestižní soutěži Formule 1. Od jeho prvního závodu v sobotu uplynulo přesně 22 let. Liberecký rodák tak patří mezi nejúspěšnější domácí automobilové závodníky v historii.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 12.9.2023, 08:27

Z Formule 3000 rovnou do nejvyšší soutěže

Tomáš Enge se narodil 11. září 1976 a už od dětství měl díky svému otci, který byl také automobilovým závodníkem, blízko ke sportům. Již v 16 letech měl dokončenou závodnickou školu Jiřího Mičánka v Brně a velice brzo poté začal závodit v českém šampionátu Ford Fiesta Cup se stejnojmenným vozem. V roce 1996, v pouhých 20 letech, vyhrál Mistrovství Německa formule Ford a o dva roky později již startoval v prestižní mezinárodní soutěži Formule 3000, kde se utkal i s budoucím slavným kolumbijským jezdcem Formule 1 Juanem Pablem Montoyou.

V roce 1999 se pak stal prvním Čechem v historii, který testoval vůz Formule 1 týmu Jordan na dráze ve španělské Barceloně – ve stejném týmu pak o rok později získal post testovacího jezdce. V roce 2001 pak znova přepsal historii českého automobilového sportu, kdy se jako první český závodník objevil ve třech závodech Formule 1 – poprvé v barvách týmu Prost startoval na Velké ceně Itálie. Dokonce tehdy porazil i budoucího dvojnásobného mistra světa Fernanda Alonsa a když následující rok vyhrál titul v šampionátu F3000, mluvilo se o něm jako o budoucí hvězdě Formule 1. Bohužel, všechno nakonec zhatil pozitivní nález stop marihuany v krvi, po kterém se Tomáši Engemu definitivně zavřely dveře do světa Formule 1.

Historický úspěch zůstává v Čechách nepřekonán

To ale neznamenalo, že by s automobilovým sportem liberecký závodník nadobro přestal. V následujících letech startoval v řadě prestižních soutěžích, jako byl American Le Mans Series, kde v roce 2006 získal třetí místo. Na Le Mans Series pak v roce 2009 dokonce vyhrál s vozem Aston Martin celou soutěž.

Později se ale ukázalo, že se ze svého dopingového skandálu Enge nepoučil. V roce 2012 si po druhém pozitivním nálezu závodník vysloužil osmnáctiměsíční trest. I tak nyní ve 47 letech Tomáš Enge nadále závodně jezdí, ale spíše se v poslední době věnuje práci managera v rámci závodního týmu Reiter Engineering, trénuje mladé nadějné závodníky. I když Tomáš Enge již nikdy nezopakoval svůj historický úspěch z roku 2001, dodnes zůstává jediným Čechem, který kdy startoval v soutěži Formule 1.

A tady si přečtěte o prvním Afroameričanovi, který kdy vyhrál Wimbledon.

Podobné články

Doporučujeme

Další články