fb pixel Tohle by David Rath uvítal i u nás: V Rusku uvažují o zmírnění zákona o úplatcích – G.cz
Vyhledávání

Tohle by David Rath uvítal i u nás: V Rusku uvažují o zmírnění zákona o úplatcích

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V zemi, kde zítra již znamená včera, přišli se zajímavou novinkou. Ruské ministerstvo spravedlnosti navrhuje, že by v jistých situací mohlo být možné odpouštět úředníkům úplatky. Jednalo by se o případy, kdy se dotyční korupčnímu jednání nemohli vyhnout, neboť byli pod tlakem "nepřekonatelné síly". Není však specifikováno, kolik přesně platů ta nepřekonatelná síla je.

Václav Roman
Václav Roman 31.1.2019, 16:27

Není korupce jako korupce

Informace o navrhované změně zákona se objevila na webovém portálu ruského ministerstva spravedlnosti. Předkladatelům zákona jde primárně o to, aby zákon, který problematiku korupce upravuje, nebyl tak tvrdý. Zákon o potírání korupce by měl být podle nich mírnější než v současné době, kdy v případě přijetí úplatku neexistuje možnost zbavit pachatele odpovědnosti.

To by navrhovaná změna mohla vyřešit. Úřednici by se neměli dostat do potyčky se zákonem, pokud tu byla nějaká vyšší moc, kvůli které nemohli úplatek odmítnout. V návrhu stojí, že se nebude jednat o trestný čin, pokud někdo přijme úplatek pod tlakem okolností „nepřekonatelné síly“. Na definici tohoto pojmu si však ještě budeme muset počkat.

Co by na to řekli naši?

Podobný zákon by jistě ocenili i u nás v Česku. Co by na něho třeba řekl doktor David Rath? Ten měl v pozici hejtmana Středočeského kraje údajně přijmout sedmimilionový úplatek v souvislosti s opravou Buštěhradského zámku. U soudu by se pak mohl vytasit s tím, že jej k tomu nutila ona tajemná nepřekonatelná síla, které se nemohl bránit.

Nejspíše by si oddechl i hokejový trenér Vladimír Růžička, kterého soud v roce 2016 potrestal za zpronevěru půl milionu korun. Tuto sumu měl obdržet od podnikatele Miroslava Palaščáka. Policie tehdy vyšetřovala, zda Růžička během svého působení v hokejové Slavii nechtěl od rodičů úplatky, aby jejich děti mohly hrát. Palaščák měl zaplatit, aby jeho syn mohl působit ve Slavii. Podle Růžičky se jednalo o sponzorský dar, který ostatně později vrátil. Ona se ale nekorupce vysvětluje asi stejně těžko jako onen zmiňovaný tlak okolností nepřekonatelné síly. A asi nikdy nepřestane plati ono staré: "Kdo maže, ten jede."

A zde se dozvíte, za jakých podmínek bude mít Babiš svou vládní čtvrť.

Podobné články

Doporučujeme

Další články