fb pixel
Vyhledávání

Toaletní papír ve vzduchu a hořící Barcelona: Protesty v Katalánsku rozdělují tamní obyvatelstvo

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Katalánské drama pokračuje. Dva roky po vyhlášení nikým neuznané nezávislosti španělského regionu vynesly tamnější soudy tvrdé tresty proti hlavní separatistickým vůdcům. V ulicích Barcelony v reakci na to došlo k obrovským protestům, během kterých došlo k násilným střetům mezi policií a radikálními demonstranty.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 21.10.2019, 16:00

Tvrdé tresty rozčílili veřejnost

V Katalánsku to opět vře. Více než dva roky poté, co tamnější vláda s odvoláním na výsledky referenda vyhlásila neúspěšnou jednostrannou nezávislost nejbohatšího regionu Španělska, rozhodly španělské soudy o tvrdých trestech pro hlavní strůjce nepovedeného pokusu o oddělení Katalánska od iberského království. Demonstrujícím totiž přijde verdikt soudu nepřiměřeně přísný – zatímco bývalý vicepremiér Oriol Junqueras dostal 13 let, dalších osm separatistických politiků vyfasovalo mezi 9 a 12 lety vězení.

I když podpora pro nezávislost regionu spadla po neústavním referendu na své současné minimum 44 %, vyšly do ulic davy lidí, kteří kromě verdiktu španělského nejvyššího soudu také přišly vyjádřit nesouhlas s politikou a přístupem centrální madridské vlády vůči vzpurnému Katalánsku. Demonstranti, jejichž počet se odhaduje na téměř tři čtvrtě milionů, mimo jiné zablokovali příjezdovou cestu k barcelonskému letišti a svůj nesouhlas ukazovali také roličkami toaletního papíru, který házeli do vzduchu.

Dlažební kostky a slzný plyn

Ne všichni občané Katalánska ale nezávislost regionu podporují, byť jejich vůle svůj postoj vyjádřit je přeci jen podstatně menší. Včera byla v Barceloně svolána protiseparatistická demonstrace, na kterou ale přišlo jen několik set lidí, což je o poznání menší číslo než v případě prokatalánských protestů. Katalánská společnost tak zůstává těžce rozpolcená a rozsudek proti vůdcům separatistů, proti kterému se chtějí katalánští politici odvolat, nějakému smíření v žádném případě nenapomáhá.

A ani pokračující násilí v ulicích nepřispívá klidnému vyřešení katalánského problému. Původně poklidné protesty se v průběhu čtvrtka zásadně vyostřily, když část demonstrantů začala násilně napadat zasahující policisty a část z nich vybudovala zapálené barikády. Policie nakonec proti protestujícím používala slzný plyn – stalo se tak poté, co část davu začala po policii házet dlažební kostky či zápalné lahve. Ani barcelonští majitelé automobilů nemají z násilných protestů radost, jelikož bylo ve městě radikály spáleno již několik vozů. Podle posledních zpráv muselo být ošetřeno na 350 demonstrantů a 194 policistů bylo zraněno.

Podle místních médií stojí za násilnostmi radikálové z organizace Výbor pro obranu republiky. Násilí odsoudil jak španělský premiér Pedrem Sánchezem i jeho katalánský protějšek Quim Torra. Ten zároveň vyzval předsedu madridské vlády, aby řešil katalánský problém jednáním.

A tady si přečtěte o Lechu Walesovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články