fb pixel Thomas Quick alias Dokonalý pacient: Příběh největšího justičního omylu v historii Švédska – G.cz
Vyhledávání

Thomas Quick alias Dokonalý pacient: Příběh největšího justičního omylu v historii Švédska

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Dokonalý pacient snese všechno, i obvinění z vraždy. Na přelomu tisíciletí Švédskem otřásla kauza Thomase Quicka, nejprve proto, že se přiznal k více než 30 vraždám, a byl tak odsouzen jako největší sériový vrah v historii země. Později ale dva novináři přišli na to, že chlapík zavřený na doživotí na psychiatrii je možná docela nevinný...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.3.2020, 07:09

Dokonalý pacient Thomas Quick

V roce 1991 byl ve Švédsku jistý Sture Bergwall odsouzen za loupež a poslán do psychiatrické léčebny pro zločince. Bergwall totiž trpěl poruchou osobnosti a měl za sebou obtěžování nezletilých a několik fyzických napadení. Během povinné terapie při pobytu v blázinci ale přišel s něčím opravdu velkým - doznal se totiž k osmi nevyřešených vraždám, ke kterým v zemi došlo mezi lety 1964 a 1990.

Vedoucí terapeut uvědomil policii, které se muž přiznal k dalším 25 vraždám. Ačkoliv neexistovali svědci nebo jiné důkazy, které by ho s činy pojily, Bergwall byl odsouzen za spáchání osmi činů. V médiích se o něm psalo pod pseudonymem Thomas Quick a rychle dostal nálepku "nejhorší sériový vrah v historii Švédska". Byl svěřen do péče psychiatrů. Jenže pak se k případu dostala dvojice novinářů, Hannes Råstam a Dan Josefsson. Těm se nezdálo, že byl psychicky nemocný muž označen za vraha pouze na základě svých ústních výpovědí, a tak do případu začali trochu šťourat...

Vyzpovídali Bergwallovi příbuzné (první zločin měl spáchat v pouhých 14 letech), prověřili si jeho životní příběh i skupinu, v niž se původně léčil. Rádi bychom vám dál popsali, na co přišli, jenže to bychom vám naprosto zkazili nový švédský krimi thriller Dokonalý pacient, který právě o tomto příběhu pojednává.

Hlavním hrdinou snímku režiséra Mikaela Håfströma je již zmíněný reportér Hannes Råstam (Jonas Karlsson), který snaze dokázat Quickovu nevinu a omyl švédské justice zasvětil většinu své kariéry. Odsouzeného narušence ve snímku ztvárnil David Dencik, vycházející hvězda severské kinematografie. Ačkoliv má pětačtyřicetiletý rodák ze Stockholmu na kontě řadu menších rolí, a to i ve filmech určených pro zahraniční export (objevil se třeba v adaptacích Sněhuláka nebo Muži, kteří nenávidí ženy), za opravdový průlom můžeme považovat až jeho účast na aktuální a očekávané bondovce Není čas zemřít.

Dokonalý pacient jde do českých kin 12. března. Tvůrci se rozhodli skutečný příběh pojmout jako detektivní thriller a mozaiku postupně seskládanou z malých dílků a vytvářejících jednu velkou skládačku o tom, jak to s "největším justičním omylem v historii Švédska" vlastně bylo. Je nám jasné, že přeci jenom asi tušíte, co se dozvíte, pak ale vězte, že tak úplně jednoduché to není a případ ve svém vývoji zažil několik zvratů a zásadních odhalení. Víc se ale dozvíte až v kině.

Podobné články

Doporučujeme

Další články