Ten ostrov v Thajském zálivu se jmenuje Samet. V thajštině to znamená něco úplně jiného než v češtině, ale fantazii je to jedno. Všechno, co tu zažijete, vám totiž bude připadat sametové. Koupání, rybaření, lodní výlet, potápění, vyjížďka na vodním skútru nebo na motorce po pláži, paragliding, to vše tu člověka doslova pohladí.
Jméno ostrova Samet sice v češtině připomíná hebkou látku, ale ve skutečnosti je odvozeno od tropického stromu kažeput, který se na ostrově hojně vyskytuje. Možná znáte olej tea tree, kterým se mažou drobné rány a oděrky. Tato léčivá substance se destiluje právě z listů kažeputového stromu.
Proč právě sem?
Samet tvarem připomíná tvarem písmeno T a na délku měří asi šest kilometrů. Ani málo, ani moc. K odstřižení od přemíry zpráv, úkolů, požadavků, přání a nevyřízených věcí je to to tak akorát. Na světě jsou ale miliony ostrovů a v Thajsku jich jsou tisíce. Základní otázka proto zní: proč právě sem?
Samet nabízí nejbližší opravdu kvalitní koupání od Bangkoku. Známé letovisko Pattaya sice leží ještě blíž, ale najdete v ní jen špinavé a přeplněné městské pláže.
Samet je jiný hlavně v tom, že si dosud zachoval ospalý ráz. Až do roku 1981 tu bylo zakázáno zůstat přes noc. Pak to thajská vláda povolila, ale vyhlásila ostrov součástí mořské rezervace. Zdejší stavby proto podléhají přísnému schvalování, což dravý turistický průmysl drží na uzdě. Nejsou tu žádné hotelové komplexy, nákupní centra ani diskotéky.
Odpočinek po treku
Pláže jsou tu malé a tvoří je oddělené klidné zátoky. V každé z nich stojí jen pár jednoduchých chatek a jedna nebo dvě plážové hospůdky. Sem tam půjčovna člunů, motorek a potápěčské výstroje, ale jinak jen příjemná ospalost. Nic víc k životu nepotřebujete.
Osobně Samet často používám k regeneraci po náročných outdoorových zážitcích v jihovýchodní Asii. Jeskyňařina v severním Thajsku, treky za horskými kmeny v Laosu, safari v Kambodži, lezení na mogotech v jižním Vietnamu, to všechno má jedno společné: ideální logistickou „branou“ je Bangkok. A kde jinde si před odletem domů odpočinout než na nedalekém Sametu?
Díky tomuhle ostrovu se nemusím trmácet tisíc kilometrů až dolů na thajský jih, kde leží další vyhlášené plážové ráje. Na Sametu dny plynou jeden za druhým a jeden se neliší od druhého. Nevíte tu, jestli je středa nebo sobota. Nádhera!
Života bído…
Když se přece jen začnu nudit, vyrazím na lodní výlet kolem ostrova, spojený s rybařením. Loď postupně nabírá zájemce na všech obydlených plážích, lemujících východní pobřeží ostrova. Stačí prostě jen počkat, až pojede kolem.
Rybářské štěstí si může u břehů Sametu vyzkoušet i ten, kdo nikdy nedržel v ruce prut. Výhodou je, že na rybaření v moři nepotřebujete žádné povolení. Ryby tu jsou prostě všech a stačí si jen jen vytáhnout z moře. Spravedlivě se o ně dělíme – úlovek putuje do společného kbelíku a kuchař ho promění ve voňavý oběd.
Náš průvodce mezitím rozdává náčiní na šnorchlování – masky, šnorchly a ploutve. Ani tady nepotřebujete žádné předchozí zkušenosti s potápěním. Po krátké instruktáži se může pod vodu ponořit každý. V modrém tichu nad korály si náhle vzpomenu na sto let starý verš báseň Fráni Šrámka: „Života bído, přec tě mám rád!“
Jak na to? Útěk za sluncem je až brutálně jednoduchý a rychlý. Letenka do Bangkoku se dá koupit i pod 12 000 Kč a vízum nepotřebujete. Z „batůžkářského ghetta“ na ulici Khao San v Bangkoku dojedete za necelé tři hodiny autobusem do přístavu Rayong (od Bangkoku je jen asi dvě stě kilometrů na jihovýchod). Lodě odtud odjíždějí každou chvíli a plavba na ostrov Samet trvá jen asi půl hodiny. Ubytování pořídíte v přepočtu od 200 Kč výše a vydatné jídlo maximálně za padesát korun.
A TADY máte 15 vulgárních a vtipných obrázků v nových cynických souvislostech.