fb pixel Těžba bitcoinů – G.cz
Vyhledávání

Těžba bitcoinů

Zdroj: Unsplash

Posledních několik měsíců bylo pro bitcoin poměrně bouřlivých. Zatímco někteří příznivci bitcoinu si okamžitě rezervovali letenku do Salvadoru, jakmile se dozvěděli, že tam bude tato kryptoměna přijímána jako zákonné platidlo, jiní byli skeptičtí. Včetně samotných Salvadorců, z nichž ne všichni ji kvůli výkyvům hodnoty bitcoinu rádi používají. Kritici navíc poukazují na to, že by to mohlo usnadnit praní špinavých peněz a zvýšit rizika pro finanční instituce.

Komerční sdělení 4.5.2022, 14:20

Na podporu používání bitcoinu dostal každý obyvatel Salvadoru při otevření účtu jako dárek bitcoinovou peněženku včetně bitcoinu v hodnotě 30 dolarů. Díky tomu tato země v posledním období nakoupila bitcoiny v hodnotě 17,5 milionu dolarů. Nákup bitcoinů zní tak jednoduše, ale co všechno k tomu patří?

Těžba bitcoinů

Nákup bitcoinu, těžba a blockchain. Možná jste tyto pojmy nebo jejich kombinaci někdy slyšeli, ale vlastně nevíte, co přesně znamenají. Pokusíme se vám to vysvětlit co nejjednodušeji.

Začneme pojmem blockchain, který – jak krásně napovídá název – tvoří řetězec bloků. Každý blok je propojen a je naplněn svazkem transakcí. Každý blok navíc obsahuje hash (jakýsi otisk prstu) předchozího bloku. Tento hash zajišťuje, že celá historie blockchainu je zapečena v posledním bloku a generována pomocí složitého matematického vzorce. Pokud tedy dojde ke změně v dřívějším bloku, změní se hash všech bloků, které následují po něm. Je tedy okamžitě patrné, když někdo něco změní v transakci, resp. bloku.

Těžaři

Kdo však tyto bloky spravuje? Těžaři. Těžař je osoba, která přidává transakce do blockchainu poté, co byly ověřeny. Shromažďuje svazek transakcí do bloku a pak se snaží jako úplně první najít řešení potřebné ke zveřejnění bloku transakcí. Pokud řešení najde jako první, získá jako odměnu novou kryptoměnu. Nalezení řešení neboli výpočet hashe se nazývá těžba.

Tato těžba může znít jednoduše, ale není tomu tak. To, co ji činí složitou, je mechanismus Proof of Work. Tento mechanismus určuje, jak obtížné je dospět ke správnému řešení, a vyžaduje, aby prvních X znaků řešení bylo 0. To je minimálně 18, ale zvyšuje se s počtem počítačů (a tedy i konkurence), které se přidávají. Řešení se nazývá nonce.

Začněte těžit sami

Možná máte po přečtení tohoto článku pocit, že byste si těžbu rádi vyzkoušeli sami. Toho lze dosáhnout zakoupením vlastního vybavení nebo jednoduše outsourcingem. Vezměte prosím na vědomí, že pokud se do toho chcete pustit sami, potřebujete spoustu znalostí a dobré vybavení, ale že na trhu je také spousta podvodníků, pokud se rozhodnete pro outsourcing. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli možnost, nezapomeňte se předem důkladně seznámit se všemi klady a zápory, abyste se vyhnuli zklamání.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články