fb pixel Svaly ho dostaly do vězení a jeho prostřední jméno je Alois: 7 zajímavostí o legendárním Arnoldu Schwarzeneggerovi – G.cz
Vyhledávání

Svaly ho dostaly do vězení a jeho prostřední jméno je Alois: 7 zajímavostí o legendárním Arnoldu Schwarzeneggerovi

Na svém kontě má Schwarzenegger desítky rolí. Tou nejslavnější nicméně zůstává Terminátor. Arnold Schwarzenegger neměl snadné dětství. V dospělosti si ale vše vynahradil. Z pohublého chlapce se stal jednou z největších kulturistických legend. I to je důkazem Schwarzeneggerovy cílevědomosti. Ač proslul jako americký akční hrdina, rakouské kořeny Arnold Schwarzenegger nijak nezapírá a je na ně hrdý. + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Málokterý herec akčních filmů si získal takový věhlas jako Arnold Schwarzenegger. Legendární svalnatý Rakušan má za sebou hned několik památných rolí a navíc i politické úspěchy, které ho dovedly až na post guvernéra Kalifornie. Nesmrtelný Arnie slaví 30. července 75. narozeniny, oslavme je s ním spolu se sedmi zajímavostmi z jeho života.

Jan Palička
Jan Palička Aktualizováno 28.7.2022, 09:49

1. Chudý syn z policajtské rodiny

Arnold Alois Schwarzenegger se narodil 30. července 1947 v rakouském městečku Thal nedaleko Štýrského Hradce. Jeho dětství rozhodně nebylo nijak jednoduché. Jeho otec Gustav byl policistou a byl ve výchově velmi přísný. Nechyběly fyzické tresty a navíc otec vždy preferoval Arnoldova o rok staršího bratra Meinharda a o Arnoldovi dokonce několikrát prohlásil, že pochybuje, že je vůbec jeho synem. Rodina Schwarzeneggerových byla velmi chudá, jejich dům zpočátku neměl ani elektřinu a přívod vody, pro kterou musel malý Arnold chodit do nedaleké studny. Právě těžké podmínky v dětství Arnolda vždy motivovaly k tomu, aby posouval vlastní hranici a vždy dělal všechno naplno.

2. Kulturista, který kvůli své vášni skončil ve vězení

V mladém Arnoldu Schwarzeneggerovi by asi nikdo nepoznal nynějšího legendárního siláka. Spolužáci se mu naopak ve škole smáli, že je moc hubený a neduživý. To se rozhodl Arnold změnit posilováním a tvrdými tréninky. Už ve 14 letech ho začal trénovat rakouský šampion v kulturistice Kurt Marnul a posilování se stalo Arnoldovou největší vášní. Cvičení se nevzdal ani na vojně, kde ho láska ke kulturistice dostala do velkých problémů. Schwarzenegger bez povolení opustil posádku, aby se mohl zúčastnit kulturistické soutěže, kterou vyhrál. Posléze byl za toto zběhnutí odsouzen na týden ve vojenském vězení. Ve světě posilování se Arnold Schwarzenegger stal jednou z největších legend všech dob. Kromě mistrovského titulu v Rakousku i Německu je držitelem pěti titulů Mr. Universe a sedmi titulů Mr. Olympia.

3. Akční hrdina Arnold Strong

Když v sedmdesátých letech emigroval Arnold Schwarzenegger do USA, díky jeho nepřehlédnutelné postavě se dostal do hledáčku filmových producentů, což ho předurčilo k filmové kariéře. Ta měla nicméně několik úskalí. Arnold neměl žádnou hereckou průpravu, jeho přízvuk byl v prvních letech děsivý a navíc jeho příjmení se pro Američany tak těžko vyslovovalo, že byl představován jako Arnold Strong, případně přezdívkou Austrian Oak (Rakouský dub). Na kontě má Schwarzenegger přes 50 převážně akčních filmů. Nejproslulejší jsou například snímky Barbar Conan, Total Reccal, Predator, Postradatelní nebo legendární Terminátor se svou hláškou „I´ll be back“. Zahrál si i v oblíbených komediích jako Junior nebo Policajt ze školky. Svou hvězdu má Arnold Schwarzenegger pochopitelně i na hollywoodském chodníku slávy.

4. Schwarzeneggerův vztah k Rakousku

Svět Arnolda Schwarzeneggera zná jako amerického akčního hrdinu, on se však nikdy netajil tím, že je srdcem Rakušan. Ač již přes 40 let žije v USA, k rodné zemi má vřelý vztah a rád a často se do ní vrací. Když mu v roce 1983 bylo uděleno americké občanství, požádal Rakousko o mimořádnou možnost ponechat si i občanství rakouské, které běžně při emigraci obyvatelům alpské země zaniká. Nyní má Arnie dvojí občanství, hovoří plynně německy, ještě aby ne, když je to jeho mateřština, a v tradičních krojích ho můžeme každoročně vidět třeba na lyžařských závodech v Kitzbühelu nebo na mnichovském Oktoberfestu.

5. Byznysmen a milionář

Arnold Schwarzenegger pochopitelně kulturistikou a hlavně hraním ve filmech vydělal miliony dolarů, nicméně není jen typickým hercem, ale i chytrým podnikatelem, který vhodnými investicemi dokázal svůj majetek několikanásobně rozmnožit. Již koncem 60. let založil spolu s kolegou kulturistou Frankem Columbuem stavební firmu a ze zisků z ní pak zásilkovou službu na kulturistické potřeby a doplňky. Investoval do nemovitostí po celém světě, měl vlastnický podíl na několika restauracích včetně podniků ze sítě Planet Hollywood a obchoduje na burze s akciemi. Jeho majetek je odhadován kolem 400 milionů dolarů, někteří experti hovoří až o 800 milionech. Sám Schwarzenegger o svém majetku prohlásil, že peníze nejsou vše a když má 50 milionů, je to úplně stejné, jako když měl milionů 48.

6. Republikánský politik s láskou k přírodě

Po přestěhování do USA Schwarzenegger vždy sympatizoval s Republikánskou stranou, jejímž členem se stal prakticky ihned po získání občanství. Na přelomu tisíciletí se rozhodl, že to v barvách Republikánů zkusí v politice a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 2003 byl Schwarzenegger zvolen guvernérem státu Kalifornie a v prestižní funkci setrval sedm let. Jako guvernér zastával silně ekologické postoje, což není u Republikánů úplně tak běžné. Paradoxem je, že jako člen pravicových Republikánů v rodném Rakousku podporuje levicové Zelené. Schwarzenegger uvažoval i o prezidentské kandidatuře, tu mu ale americká ústava jako člověku nenarozenému jako Američan nedovoluje. Prezidentem se tak mohl stát alespoň v celovečerním animáku Simpsonovi ve filmu.

7. Rodinný život člena klanu Kennedyových

V roce 1986 se Arnold Schwarzenegger oženil s Marií Shriverovou, se kterou se znal 9 let. Přiženil se tak do jedné z nejelitnějších rodin USA – samotného klanu Kennedyů. Schwarzeneggerova tchyně Eunice Shriverová byla totiž sestrou prezidenta Johna Kennedyho a jeho bratra politika Bobbyho Kennedyho. V době jejich svazku koloval vtip, že si Shriverová rakouského akčního hrdinu bere proto, že doufá, že s ním zplodí neprůstřelného Kennedyho, jelikož oba její bratři byli zastřeleni. Společně mají čtyři děti, dva syny a dvě dcery, nejstarší Katherine je 29 let, nejmladší Christopher oslavil dvacáté narozeniny. V roce 2011 nicméně Schwarzenegger s Shriverovou oznámili rozpad manželství a od té doby žijí odděleně.

Zde si pak můžete připomenout dalšího slavného Rakušáka – otce Adolfa Hitlera Aloise.

Podobné články

Doporučujeme

Další články