Temný případ České televize se jmenuje Princip slasti: Podílel se na něm spolutvůrce Hořícího keře – G.cz
Vyhledávání

Temný případ České televize se jmenuje Princip slasti: Podílel se na něm spolutvůrce Hořícího keře

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Do koprodukčních záležitostí se pouští Česká televize poměrně často. Nebývá však zvykem, aby spojila své síly zároveň s filmaři z Polska i Ukrajiny. Osmidílná kriminální minisérie Princip slasti je prvním počinem tohoto druhu. Ve třech městech jsou nalezeny tři části ženských těl a do práce se pouštějí tři vyšetřovatelé ze tří zemí, barvy českých detektivů hájí Karel Roden.

Václav Roman
Václav Roman 25.3.2019, 15:49

Koprodukční vyšetřování vede za Česko Roden

Princip slasti je hodně mezinárodní záležitost. České, polské nebo ukrajinské národnosti nejsou totiž jen samotní filmaři, kteří se pustili do díla, ale i místa děje a tým vyšetřovatelů. Příběh se začíná odvíjet jednoho letního dne na pláži v Oděse, kde je v loďce nalezeno zmrzačené tělo mladé ženy. Podobný hrůzný nález je hlášen tentýž den v kufru auta ve Varšavě. A to není všechno, v jednom pražském divadle je nalezena ženská paže...

Režie kriminálního dramatu se ujal polský filmař Dariusz Jabłoński, který se dosud více uplatňoval jako producent. Podílel se na vzniku filmů Je třeba zabít Sekala (1998) nebo Jánošík – Pravdivá historie (2009). Spolupracoval také s režisérkou Agnieszkou Hollandovou při natáčení Hořícího keře (2013).

Populární je vedle detektivní zápletky také sledovat osudy a konání jednotlivých postav. Těmi hlavními budou v tomto případě tři vyšetřovatelé, z každé zapojené země po jednom. Za českou stranu se snaží dostat vrahovi na kobylku Karel Roden, za Polsko dává dohromady stopy vyšetřovatelka, kterou hraje Małgorzata Buczkowska a ukrajinského detektiva ztvárnil Sergej Strelnikov. Z dalších herců se v osmidílné sérii můžeme těšit na Aňu Geislerovou, Kryštofa Hádka a Marka Taclíka.

Dvořák: Bude to poutavý kriminální thriller

Dle slov ředitele ČT Petra Dvořáka se má jednat o syrový a poutavý kriminální thriller. Režisér Jabłoński měl hledat inspiraci v oblíbeném americkém seriálu True Detective, u nás uváděný pod názvem Temný případ. Tvůrci se zhlédli také v severských detektivkách. Dle všeho nebude tomuto mezinárodnímu projektu chybět napětí, nechme se tedy překvapit, až se v programu veřejnoprávní televize konečně objeví a dejme mu šanci nás uchvátit.

Nesporným důkazem, že Česká televize koprodukční věci umí, je dvoudílný film Marie Terezie, který vznikl v česko-rakousko-maďarsko-slovenské filmařské spolupráci. Natáčení historického projektu bylo nejrozsáhlejším počinem tohoto druhu v dějinách ČT, což bylo snad tou nejlepší školou pro natočení Principu slasti.

A zde si můžete přečíst o jiném detektivním projektu České televize: v hororovém Vodníkovi vyšetřuje detektivka Výrová pětadvacet let starou vraždu miminka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články