fb pixel Letní Letná – G.cz
Vyhledávání

Letní Letná

Letní Letná je mezinárodní festival nového cirkusu a divadla.

Termín XVI. ročníku:  14. srpna – 1. září 2019
Místo konání: Letenské sady v Praze

Letošní ročník mezinárodního festivalu Letní Letná zahájí zcela unikátní projekt. Předvede jej světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga z francouzského souboru Cie Basinga, která se tuzemskému publiku představila už v rámci X. ročníku Letní Letné, kdy vystoupala na vrchol šapitó. V roce 2019 se představí jako Provazochodkyně nad Vltavou. Chystá se na „procházku v oblacích“. Její 350 metrů dlouhé lano bude napnuté přes Vltavu, a to od Právnické fakulty až do Letenských sadů. K tomu bude hrát živá hudba. Vskutku vrcholové akrobatické vystoupení Cie Basinga dne 14. srpna 2019 v 18 hodin letošní ročník zahájí. Následovat bude několik dalších open air představení (například tanečně akrobatická show volně inspirovaná šamanismem a mystikou Shamaniac v podání Blackout paradox, dále nové pouliční představení Cink The Universe, které představí dvojice mladých performerů, Zuzana Drábová z Cink Cink Cirk a Jan Jirák z Feel The Universe Circus Company). Celý tento open-air blok je pro návštěvníky připraven zdarma.

Další vystupující a akce v průběhu festivalu Letní Letná:

  • De Stijle, Want – strhující představení slavného maestra Toniho Ronaldoniho.
  • Saison du Cirque - Hra na cirkus aneb lehká letní groteska prošpikovaná cirkusovou virtuozitou a okořeněná pořádnou dávkou humoru.
  • Projet.PDF – Celkem 17 artistek z předních francouzských novocirkusových souborů přiveze do Prahy unikátní představení, které diváci Letní Letné uvidí jako jedni z mála mimo Francii.
  • Strach - a fear song - Nejnovější inscenace belgického souboru Théâtre d’Un Jour.
  • Tabarnak - Troufalost, drzost a pekelná legrace aneb Kanadští vousáči se vracejí na místo činu!  V roce 2017  předvedli letenskému publiku  troufalé představení Barbu a teď jsou zpět se svou novinkou.

Na jednotlivá vystoupení je třeba si zakoupit vstupenky. Bližší informace se dozvíte na oficiálních stránkách festivalu nebo přímo na místě konání akce. Hlavní festivalové městečko, které sestává z cirkusových stanů a občerstvení, najdete v pražských Letenských sadech. Pro diváky zde bude každý den připraven bohatý divadelní program, budou připraveny různé kreativní aktivity a výtvarné dílny. 

Festival Letní Letná se konal poprvé v roce 2004 a za dobu svého trvání se stal nedílnou součástí české (ale i evropské) kulturní mapy. Jde o akci, která u nás nemá obdoby. První ročník navštívilo přes 6 tisíc diváků (konalo se na 6 desítek koncertů a představení). V roce 2017 dorazilo na festival na bezmála dvě stovky představení přes 45 tisíc lidí.

V roce 2015 získala Letní Letná značku EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association. 

Cílem festivalu je rozvíjet a propagovat novocirkusové scény. Podporuje a pořádá setkání odborníků a umělců s veřejností. 

V průběhu Letní Letní zde vystoupily špičky světového nového cirkusu: soubory Cirque Ici, Cirque Trottola, Les Colporteurs, 7 Fingers, Cirkus Cirkör, Compagnie XY, Cirque Baroque, Cahin Caha, Malabar, Atelier Lefeuvre & André, Cie Galapiat a řada dalších.