Anna Franková – G.cz
Vyhledávání

Anna Franková

Anna Franková se narodila 12. června 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem a zemřela v únoru nebo v březnu v roce 1945 v koncentračním táboře Bergen Belsen. Bylo jí 15 let.

Mladá židovská dívka patří mezi nejznámější oběti druhé světové války. Její osud se stal všeobecně známým díky deníku, který si Anna Franková v době, kdy se její rodina ukrývala před nacisty, vedla.

Rodina Anny Frankové se ukrývala po dva roky v tajné místnosti jednoho z amsterdamských domů. Gestapo vtrhlo do jejich skrýše 4. srpna 1944.

V Osvětimi unikla Anna Frankové poslání do plynové komory jen proto, že jí bylo čerstvě 15 let a byla zařazena k dospělým ženám na práci. Děti byly rovnou po příjezdu do Osvětimi popraveny. Její zdravotní stav se však začal zhoršovat. Po převozu do tábora Bergen-Belsen se nakazila tyfem a krátce před osvobozením tábora zemřela.

Je autorkou autobiografické knihy Deník Anny Frankové (v originále Het Achterhuis). Deník vyšel poprvé v roce 1947. V angličtině byl poprvé publikován v roce 1952. Později byl přeložen do více než 60 jazyků.