fb pixel Televizní kanál ČT2 slaví padesátiny. Spojený je s dokumenty, sportem i kulturou – G.cz
Vyhledávání

Televizní kanál ČT2 slaví padesátiny. Spojený je s dokumenty, sportem i kulturou

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Televizi dnes vnímáme jako něco absolutně běžného, něco, co tvoří pro valnou většinu lidí prostředek denní spotřeby a potřeby. Plno lidí bere ovladač podvědomě a stejně tak bezmyšlenkovitě přepíná jednotlivé programy, kterých je nepočítaně. Ale nebylo tomu tak vždy... Svého času tehdejší Československo mělo k dispozici jeden televizní program. Proto to byl slavný den, kdy k němu přibyl i druhý! Zítra je to již 50 let.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 9.5.2020, 09:00

Hlásí se II. program ČT

Historie druhého programu České (dříve Československé) televize se začala psát už v padesátých letech, kdy se počítalo s vysíláním barevných pořadů. Technologicky byl druhý program dobře připravený, ze začátku ovšem jeho signál šířily pouze čtyři městské vysílače v Praze, Bratislavě, Brně a v Ostravě. Navíc barevných televizorů bylo v tehdejším Československu malé množství. Co chybělo na barevnosti, doháněl program v kvalitě, i když zpočátku pouhé tři večery v týdnu. Diváci se tak pravidelně těšili na žánrově náročnější filmy, divadelní inscenace, ale i zábavné pořady jako Dvacet minut s písničkou nebo Třígrošové romány. „Z každé redakce – literární, dramatické, hudební, mládežnické nebo zábavné, vybrali jednoho z dramaturgů a přeřadili je do samostatné redakce o nějakých padesáti zaměstnancích,“ vzpomíná na začátky druhého programu tehdejší dramaturg zábavných pořadů a dlouholetý pracovník Československé televize Gustav Oplustil. Druhý program začal vysílat 10. května 1970. Už tehdy bylo v Československu evidováno přes tři milióny koncesionářů, jen během šedesátých let došlo k více než pětinásobnému nárůstu počtu přijímačů. Ty byly zpočátku často pouze jednotlačítkové, navíc II. program vysílal na jiných frekvencích než první, proto si lidé museli kupovat nové televize nebo konvertory.

TKM

Než se objevily specializované kanály jako ČT sport a ČT art, diváci Dvojky měli k dispozici velké množství kulturních pořadů jako Paskvil, Noc s Andělem nebo Filmopolis. Možná si je ještě pamatujete. Zájem byl ale zejména o sport. „Přinejmenším dva tematické okruhy se tehdejším divákům nesmazatelně zapsaly do paměti právě ve spojení s druhým programem Československé televize. Prvním je sport. Druhý program nabízel obrovské množství přenosů od zápasů první ligy v kopané či v hokeji, až po mezinárodní akce, včetně přenosů z olympijských her či evropských a světových atletických mistrovství,“ říká analytik televizních formátů České televize Milan Kruml a dodává: „Druhým okruhem je Televizní klub mladých, kterému patřily po mnoho let úterní večery v délce několika hodin. V druhé polovině osmdesátých let se s velkým úspěchem přidal navíc ještě pátek.“

V minulosti byl pro druhý program vyráběn i populární koprodukční seriál Pan Tau, televizní film Babička, který měl být původně v režii Jiřího Krejčíka seriálem, nebo romantická pohádka Radúz a Mahulena s Magdou Vášáryovou a Janem Třískou v hlavní roli.

Dokumenty na prvním místě

Nová stanice sloužila zpočátku k rozšíření nabídky zábavy i zpravodajství, zejména toho sportovního. Dlouho se nic moc neměnilo, až v devadesátých letech se začal kanál stále více orientoval na kulturu. Už tehdy získaly na druhém programu neotřesitelnou pozici původní dokumenty. A je tomu tak stále. Na Dvojce najdete tvorbu českých dokumentaristů a publicistů. Nechybí ani zahraniční hraná tvorba nebo menšinové žánry.

„Česká televize každý rok nabídne divákům přes pět tisíc hodin dokumentárních pořadů, přičemž asi polovinu z nich tvoří díla českých dokumentaristů, pro které je právě program ČT2 dlouhodobě hlavním partnerem a vysílací platformou. Na Dvojce ale nachází prostor i mnohé další, již osm let je domovem Večerníčku, a od půlky března hostí také originální vzdělávací pásmo UčíTelka. Kromě toho se na Dvojce usadily i pořady pro menšinového diváka či ceněné zahraniční seriály a cykly,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a doplňuje: „Diváckou spokojenost s vysíláním dokládá i vysoké hodnocení originality programu. Dvojka dosáhla v loňském roce dvaasedmdesáti procent, společně s ČT art se jedná o nejvyšší čísla v rámci České televize.“

Dvojka pravidelně uvádí kratší žánrové pořady vyráběné v rámci tematických řad věnujících se menšinám, své stále místo tak mají v programu například pořady Náš venkov, Cesty víry, Queer, Klíč, Nedej se nebo Televizní klub neslyšících. Pevnou součástí programu je v posledních letech také zahraniční tvorba, ať se jedná o kultovní celovečerní filmy vysílané v cyklu Velikáni filmu, klasické westerny či novodobou produkci. Výrazný prostor dostává rovněž to nejlepší ze seriálové tvorby, například Hra o trůny, Dům z karet, Sherlock, Babylon Berlín nebo nejnověji Příběh služebnice.

Prim ve vysílání však hrají stále dokumenty. Jejich podíl dosáhl loni bezmála na polovinu vysílacího času ČT2. Česká televize spolupracuje nejen s respektovanými dokumentaristy, ale i se začínajícími tvůrci. Pestrá je i paleta dokumentárních žánrů, kromě dokumentárních cyklů a celovečerních snímků se diváci Dvojky mohou setkat také s žánrem typu dokudrama, dokureality či dokusoap. „V roce padesátého výročí druhého programu jsme se rozhodli přijít s jednou novinkou, aktuálním dokumentem. Je to žánr, který je ve světě velmi úspěšný, nicméně u nás dosud neměl takovou tradici. Jsme ale přesvědčeni, že bude fungovat i v našem vysílání. Pro letošní rok chystáme takových dokumentů hned deset. Pro Dvojku chceme dokumentární tvorbu jako profilový žánr zachovat i do budoucna, tak aby se ČT2 a dokument staly svým způsobem synonymem,“ doplňuje Petr Dvořák.

A co dál?

„V nadcházejícím roce se dokumenty dotkneme například čtyřstého výročí bitvy na Bílé hoře či staroměstské exekuce. Nabídneme celou škálu současných témat, od blížících se proměn smyslu a podoby práce, jak ukáže Nová šichta, až po environmentální témata se snímkem Vlci na hranicích,“ říká manažer vývoje Centra publicistické, dokumentární a vzdělávací tvorby Radomír Šofr.

Česká televize také zopakuje celovečerní dokument Strnadovi, který vznikl v rámci projektu Manželské etudy. Cyklus, jehož díly patří k nejsledovanějším pořadům ČT2, ostatně viděli diváci poprvé již před třiatřiceti lety: „Tehdy to mělo velký ohlas, což mě velmi potěšilo. Od té doby se stala Dvojka víceméně domovem mých dokumentů, protože většina měla premiéru právě tam. Sama jsem divákem této stanice, protože se ráda dívám na dokumenty všeho druhu. Momentálně jsem si oblíbila úterní Dokumentární nebe, kde jsem naposledy viděla Kovy řeší dějiny od Iva Bystřičana,“ říká režisérka Helena Třeštíková, jejíž tvorba je s Dvojkou neodmyslitelně spojená.

Tak té televizní oslavenkyni přejeme všechno nejlepší!
Podobné články

Doporučujeme

Další články