fb pixel Televize budoucnosti dělá z diváka aktivního uživatele. Jaké jsou hlavní výhody IPTV? – G.cz
Vyhledávání

Televize budoucnosti dělá z diváka aktivního uživatele. Jaké jsou hlavní výhody IPTV?

V listopadu začne v České republice postupné vypínání současného televizního vysílání DVB-T a přechod na nový standard DVB-T2. Řada televizních diváků tak bude muset znovu hledat řešení, které jim umožní i nadále sledovat oblíbené pořady. Možností, jak se s chystanou změnou vypořádat, je přitom několik.

Redaktor
Redaktor 11.12.2019, 10:36

Jednou z nich je přechod na tzv. IPTV, tedy televizi přes internetový protokol (IP). A rozhodně se tady nebavíme o sledování televize přes internetové stránky, jako to známe v případě České televize. IPTV totiž putuje po privátní IP síti, které je dostupná jen zákazníkům, kteří si ji předplatili, a vedle klasického sledování televize nabízí i další výhody. Podle průzkumů společnosti Nielsen Admosphere, a s ohledem na zahraniční trendy, se navíc bude její podíl v zastoupení příjmu televizního signálu v budoucnu zvyšovat. A o co tedy je a jak to funguje?

K IPTV potřebujete internetové připojení o minimální rychlosti 5 Mb/s. Nutnost pořizovat si nějaké další zřízení, jako např. set-top-box, se pak liší podle toho, jaký způsobem televizi sledujete a jaký typ přístroje máte. Většina poskytovatelů však nabízí možnost stažení aplikace zdarma.

„Jednou z výhod IPTV je široká programová nabídka. Přes IPTV je možné sledovat mnohem více kanálů než přes klasické pozemní vysílání. Řada z nich je přitom dostupná v HD kvalitě. Své oblíbené programy můžete sledovat nejen na televizi, ale také v počítači, tabletu nebo mobilu, a to dokonce z více zařízení najednou. Díky tomu je služba IPTV také mobilní a svou „televizi“ můžete vzít s sebou i na dovolenou nebo na chatu,“ popisuje výhody IPTV produktová manažerka Nordic Telecom Petra Škudrnová.

Dalšími výhodami, které v dnešní uspěchané době každý ocení, jsou bezpochyby chytré funkcionality jako až 7denní zpětné přehrávání, možnost nahrávání až několika hodin vybraných pořadů, pozastavení nebo přeskočení programu a reklamy.

„Díky mnoha chytrým funkcím už divák nemusí přizpůsobovat svůj čas televiznímu vysílání, ale může si sám zvolit ideální dobu, kdy se na vybraný pořad podívá. Chytré vyhledávání, možnost prohlížet si zajímavosti o daném pořadu nebo hercích, automatické nahrávání oblíbeného seriálu nebo hodnocení a recenze každého pořadu, jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu,“ dodává Petra Škudrnová z Nordic Telecom.

Co je ovšem nejzajímavějším benefitem IPTV a co zní dělá „televizi budoucnosti“, je možnost posunout se z role čistě pasivního diváka do zajímavější pozice „uživatele“. Zákazník IPTV si může nejen zpětně přehrát pořad vysílaný na jakémkoli programu z nabídky, ale může si dokonce sestavit vlastní televizní schéma. Díky tomu přestává být vysílání jednosměrné. Protože existuje zpětná vazba mezi příjemcem signálu a jeho vysílatelem, může poskytovatel IPTV lépe poznat svého diváka a jeho návyky a preference, přizpůsobit mu reklamní vstupy apod. Možnost vytvořit si a spravovat vlastní individuální profily přináší další výhodu, a tou je rodičovský zámek na programy, které nejsou vhodné pro děti.

IPTV se všemi svými chytrými funkcemi především naprosto kopíruje moderní styl života a divákům poskytuje tolik vzácnou volnost jak v čase sledování, tak lokalitě nebo počtu využívaných zařízení. Pro sledování internetové televize od Nordic Telecom vám navíc oproti jiným operátorům stačí pouze internetovém připojení, a tak nemusíte investovat do nákupu nové TV s podporou DVB-T2 ani přikupovat set-top-box ke staré televizi s podporou HEVC.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články