fb pixel Tanec s vlky vrátil do módy westerny. Poručíka Dunbara měl místo Costnera hrát Aragorn – G.cz
Vyhledávání

Tanec s vlky vrátil do módy westerny. Poručíka Dunbara měl místo Costnera hrát Aragorn

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Tanec s vlky slaví 33 let od světové premiéry. Než legendární tříhodinový snímek vstoupil do kin, nikdo netušil, jak to s ním dopadne. V 90. letech byly westerny dávno z módy. Kevin Costner, který ztvárnil hlavní roli, ale film i sám režíroval. Byl spíše béčková hvězda, navíc neměl žádné režijní zkušenosti a hodně přešvihl rozpočet. Dnes víme, že se z epického příběhu poručíka Dunbara stal hit oceněný sedmi Oscary a pro filmové nadšence vpravdě kultovní záležitost.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 19.10.2023, 00:56

Tanec s vlky slaví 33

Legendární snímek a takové pomyslné filmové dítě Kevina Costnera Tanec s vlky si odbyl světovou premiéru přesně před 33 lety. Když šel epický a dobrodružný příběh poručíka Dunbara poprvé do kin, tvůrci i studio MGM, které jej produkovalo, si museli z nervozity okousat všechny nehty. Velkolepý projekt tehdy neměl vůbec zaručený úspěch. Kevin Costner, který ztvárnil hlavní roli, byl do té doby hvězdou spíše béčkových filmů. Navíc se ujal i režie, s níž neměl žádné zkušenosti, a z této pozice byl možná až zbytečně puntičkářský. Trval například na tom, aby každý člen štábu měl minimálně základní znalosti o problematice původních obyvatel Ameriky a herce, kteří ve filmu ztvárnili členy kmene Lakotů, poslal na třítýdenní intenzivní kurz lakotštiny. Asi ho moc nepotěšilo, že se skuteční Lakotové, kteří hotový film viděli, divili, že muži v něm o sobě mluví v ženském rodě – detaily gramatiky se totiž herci pořádně nestihli naučit.

Není divu, že s takovými požadavky Costner dost znatelně přešvihl rozpočet a musel snímek doplácet z vlastní kapsy. A ještě k tomu si u studia prosadil tříhodinovou stopáž, ačkoliv MGM chtělo materiál sestříhat na divácky příjemnějších 140 minut. Byla to opravdu sázka na nejistotu, ale vyplatila se. Snímek byl nominován na 12 Oscarů, dostal jich sedm včetně toho pro Nejlepší film a Nejlepší režii právě pro Costnera. Hvězda snímku, která do něj investovala skoro všechny své úspory, na něm pak vydělala asi 40 milionů, takže investice se jí několikanásobně vrátila. Tanec s vlky navíc vrátil do módy westerny, které v roce 1990 už opravdu nefrčely, a stal se filmovým kultem. Další zajímavosti o tomto filmu si můžete přečíst v následující galerii:

Tanec s vlky je adaptací knižního románu Michaela Blakea. Poručík Dunbar (Kevin Costner), těžce zraněný v bitvě s konfederační armádou, je dekorován jako hrdina a poslán na vlastní žádost do opuštěné pevnosti na západní hranici. Spřátelí se s osamělým vlkem a pokouší se navázat kontakt s poblíž žijícím kmenem Siouxů (kvůli autenticitě jazyka se ve filmu jedná o zmiňovaný kmen Lakotů, protože původní jazyk Siouxů si tehdy už nikdo nepamatoval). Přízeň obezřetných indiánů si získá informací o blížícím se stádu bizonů. Jazykové problémy mu pomáhá překonat ovdovělá Zaťatá pěst (Mary McDonnell), kterou jako dítě bílých osadníků indiáni unesli. Dunbar, přejmenovaný na Tančí s vlky, začne žít v indiánské osadě. Líbí se mu jejich způsob života, v němž nachází smysl další existence. Když se chystá jeho svatba se Zaťatou pěstí, je Dunbar zajat oddílem kavalerie, který s ním zachází jako se zrádcem. Indiáni ho osvobodí a zabijí většinu vojáků, ale Dunbar raději se Zaťatou pěstí kmen opouští, aby nepřivolal pomstu kavaleristů.

Nádherný, epický a vizuálně strhující příběh i po třiceti třech letech osloví nejenom fanoušky Divokého západu, ale všech velkofilmů se silným příběhem. Lidově řečeno – i dneska to prostě maká.

Podobné články

Doporučujeme

Další články