Takhle vypadá nesmrtelná láska. Pozor, slzotvorné! – G.cz
Vyhledávání

Takhle vypadá nesmrtelná láska. Pozor, slzotvorné!

Tohle video vás rozloží na molekuly a zase složí zpět. 30 let odloučení se jedním pohledem z očí do očí zbortí jak domeček z karet.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 9.6.2015, 14:16

Srbka Marina Abramovićová je na poli performerského umění pojmem. Časopis TIME ji loni dokonce zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností na světě. Ve světě umění se aktivně pohybuje už více než tři desetiletí. Bývá přezdívána "babička performance". Za účasti pozorovatelů často "koketuje" se svojí identitou v konfrontaci s bolestí, krví a fyzickými, ale i psychickými hranicemi těla. V 70. letech tvořila nerozlučnou dvojici se svým německým milencem Ulayem.

Žili spolu v dodávce, cestovali po Evropě a spolupracovali nejen v posteli. Mezi jejich nejznámější performance patří například Breathing In/Breathing Out z roku 1977. Při té si navzájem vyměňovali vzduch z úst do úst po dobu 19 minut - téměř do udušení. Nebo třeba Rest Energy z roku 1980, kdy Marina držela natažený luk a Ulay šíp mířící na její srdce.

Jejich oboustranně pohlcující láska skončila v roce 1988 velmi nestandardním poetickým způsobem. Rozešli se (a vlastně zároveň i sešli) na Velké čínské zdi. Každý vyrazil z jednoho konce a v moment, kdy se po třech měsících uprostřed potkali, si po dvanáctiletém vztahu řekli sbohem. Od té doby se neviděli.

V roce 2010 v Muzeu moderního umění v New Yorku v rámci umělecké performance pod názvem "The Artist is Present" seděla Marina u stolu se dvěma židlemi v dramatických červených šatech a "vystavovala" to nejcivilnější, co vůbec jde. Sdílené ticho. Každý se mohl na chvíli posadit naproti ní a společně s ní mlčet. Více než 7 hodin denně trávila v galerii tváří v tvář cizincům. Ti reagovali na její klidnou výraznou tvář různě. Až najednou...

Z davu se zničehonic vynořil Ulay, posadil se naproti Marině, která si ho všimla až po pár sekundách. Na vlnu emocí, která ji v ten moment smetla, se podívejte sami. A připravte si kapesníky!

A TADY máte 9 uměleckých ztvárnění smrti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články