Tahle základna poslala do vesmíru Gagarina: Z ilegální výpravy do sovětského kosmodromu Bajkonur vás zamrazí – G.cz
Vyhledávání

Tahle základna poslala do vesmíru Gagarina: Z ilegální výpravy do sovětského kosmodromu Bajkonur vás zamrazí

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Neohrožené skupince nizozemských youtuberů, kteří natáčejí videa s názvem Exploring the Unbeaten Path (Objevování neprošlapané cesty), se podařil opravdu husarský kousek; vloupali se do zapovězeného území Bajkonur v Kazachstánu, kde se v chátrajícím hangáru nachází jeden ze dvou posledních sovětských raketoplánů. Na tajemném místě natočili záběry, které rozhodně stojí za zhlédnutí.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 14.3.2019, 13:54

Chátrající sovětský zázrak

Dnes bystě těžko hádali, že odsud 12. dubna 1961 vzlétl Jurij Gagarin na úplně první misi do vesmíru. Sláva z dob sovětské éry je ta tam a legendární kosmodrom Bajkonur v Kazachstánu pomalu chátrá. I nadále tu startují ruské rakety, ale kvůli nedostatku financí musela Moskva svůj vesmírný program velmi seškrtat, kvůli čemuž řada přilehlých budov zeje prázdnotou a chátrá.

Dostat se sem není jen tak. Vstup do oblasti je povolen pouze organizovaným zájezdům, které musejí o povolení žádat dlouhé měsíce předem. Na tato oprávnění se samozřejmě dobrodruhům čekat nechtělo, a tak se vydali do střežených míst na vlastní pěst. Aby se dostali do opuštěných hangárů, museli se probojovat přes nehostinou pustinu, kde se vyhýbali jak nášlapným minám, tak ozbrojeným strážím. Prostě nic pro padavky.

Tato strastiplná cesta se ale nakonec opravdu vyplatila. Uvnitř chátrajících hangárů našli jeden ze dvou posledních raketoplánů z vesmírného programu Buran, který měl za úkol vyrobit první sovětský znovupoužitelný raketoplán. Rozpad Sovětského svazu ale nakonec tento výzkum po jedné bezpilotní misi zastavil. No ale už dost bylo řečí. Podívejte se na úžasné video tady:

A tady čtěte, jak slovenští fašisti útočili při oslavách výročí Slovenského státu na Havla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články