fb pixel Tablety, velké obrazovky i 3D tiskárny: Vynálezy z kultovního Star Treku, které dnes běžně používáme – G.cz
Vyhledávání

Tablety, velké obrazovky i 3D tiskárny: Vynálezy z kultovního Star Treku, které dnes běžně používáme

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Abychom nebyli pořád jen samý Netflix a HBO GO, podívali jsme se na chvíli i do televizních programů a zjistili, že na Prima Cool každou středu dávají Star Trek: Discovery. A protože patříme k velkým fanouškům téhle legendární sci-fi franšízy, zamysleli jsem se nad tím, co kromě božího příběhu nám vlastně dala. A je toho mnoho!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.4.2020, 14:41

Se Star Trekem na věčné časy

Když je něco úspěšné a má to hodně fanoušků, je jasné, že ti, kdo z toho mají peníze a slávu, se k tomu budou vracet, dokud to něco ponese. Filmy a seriály tohle postihuje nejčastěji - remaků, rebootů a oživení legendárních počinů ze světa kinematografie vídáme zejména v posledních letech čím dál víc. Došly nápady? Ano, pravděpodobně ano. Ale hlavně jde o ty peníze.

Jednou ze slavných franšíz, která se dočkala mnoha pokračování a nových zpracování, je kultovní Star Trek. Příběh posádky vesmírné lodi Enterprise je nejen legendou sci-fi žánru, ale také celosvětovým fenoménem, který žije dodnes. A na tom má zásluhu i celá řada vynálezů, které v 60. letech, kdy se Star Trek poprvé objevil na obrazovkách, opravdu byly sci-fi, ale dnes už technologie pokročila natolik, že je (nebo jejich obdoby) docela běžně používáme. Jedním takovým výmyslem Star Treku jsou třeba velkoplošné obrazovky s pestrými barvami a vysokým rozlišením. Ty se objevily v původním Star Treku někdy v 60. letech, kdy televize znamenala malou bedýnku se zrnitým, černobílým obrazem. Seriál tak s předstihem několika desetiletí přesně předpověděl, kudy se bude tato technologie ubírat.

Další věcí, jejíž původ bychom dohledali ve slavné story, je třeba něco z našeho pohledu tak standardního, jako jsou dveře na fotobuňku. Dnes se bez nich neobejde žádný supermarket a skoro v každém domě jsou úplně normálně k vidění i světla na fotobuňku. Ale v roce 1966, kdy se poprvé vysílal původní Star Trek, to byla nevídaná technologie, která neexistovala. Dveře na můstku vesmírné lodi Enterprise ve skutečnosti otevírali a zavírali dva schovaní technici. A za co ještě vděčíme Star Treku? Podívejte se do galerie:

Kromě již zmíněného se právě ve Star Treku prvně objevily třeba osobní počítače, které před víc než půlstoletím nepřipadaly v úvahu, protože počítače byly obrovská a drahá monstra často zabírající celé místnosti. Hrdinové z Enterprise mají k dipozici také tzv. trikodér čili přenosný počítač, se kterým můžou skenovat předměty, půdu nebo horniny a jednoduše zjistit jejich složení. Reálná lékařská verze tohoto zařízení dnes diagnostikuje zdravotní stav a identifikuje případná zranění pacienta. Existuje i přístroj používaný ke vstřikování léčiv do těla pacienta bez použití jehly, který je ve Star Treku standardním vybavením ošetřovny. Známe a používáme také univerzální překladače - a tak dále, a tak dále...

Pokud se chcete na chvíli zasnít a utéct před temnou realitou doby koronavirové, můžete to v pohodlí svého domova udělat na Prima COOL každou středu od 22:15.

Podobné články

Doporučujeme

Další články