fb pixel 8 fotografií, které přibližují slavnostní atmosféru Vánoc před více než 100 lety – G.cz
Vyhledávání

8 fotografií, které přibližují slavnostní atmosféru Vánoc před více než 100 lety

Někdo musí Ježíškovi pomoct s tou špinavou prací.
Zdroj: www.vintag.es

Zatímco dnes jsou Vánoce synonymem konzumu, stresu a přiblblých televizních reklam, kdysi to bývala hlavně radost, rodina a příběhy...

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 11.12.2016, 14:00

Etymologický původ slova Vánoce je podle historických pramenů odvozen od staroněmeckého výrazu den wihem Nachten, který ve volném překladu znamená posvátné nebo svaté noci. Tyto svátky tedy nejsou spojeny výhradně s křesťanstvím, ale vznikly ještě dávno před ním. Označovaly totiž dny a noci spojené se slunovratem.

Když se okolo 21. prosince začínal prodlužovat den a zkracovat noc, přibývalo světlo a teplo, byl to velký důvod k oslavě návratu Slunce, které znamenalo nový život a úrodu.

Křesťanská církev se pohanské zvyky spojené se slunovratem snažila nejprve zrušit, ale protože lidé si je vzít nenechali, využila je naopak pro šíření své víry ve spojení s narozením Ježíše Krista. Vánoce byly tedy křesťanskou církví uznány jako církevní svátky ve čtvrtém století našeho letopočtu a staly se nedílnou součástí kultury všech křesťanských národů. Od 16. století se slaví zhruba v takové podobě, jak je známe dnes.

Jen s nepatrným rozdílem...

1. Setkání tří generací

2. Nekonečné čekání

3. Přípravy vrcholí

4. Srovnávání cen dárků

5. Nesmrtelná vzpomínka

6. Poslední úpravy

7. První Vánoce

8. Nehraná radost

A TADY se dozvíte, co všechno se bude dít o Vánocích i u vás doma.

Podobné články

Doporučujeme

Další články