fb pixel Svátek obrázkových příběhů je tu: co přinese letošní ročník Frame Comics Art Festivalu? – G.cz
Vyhledávání

Svátek obrázkových příběhů je tu: co přinese letošní ročník Frame Comics Art Festivalu?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Víkend plný komiksů, zinů a ilustrace klepe na dveře. Druhý ročník Frame Comics Art Festivalu odstartuje 3. listopadu v Karolinu na Ovocném trhu a návštěvníci se na něm budou moci setkat s autory z celého světa a zúčastnit se řady přednášek a panelových diskuzí s domácími i zahraničními hosty. Vystavovatelé nabídnou průřez současným evropským komiksem. Je to tak trochu jiný komiksový festival a vybírat bude opravdu z čeho!

Václav Roman
Václav Roman 2.11.2018, 12:35

Fanoušci komiksů, pozor!

Zajímavé přednášky odstartují v sobotu po 14 hodině. Nejprve se budete moci dozvědět, jak se kreslí konec světa. O postapokalyptických komiksem pohovoří česká ilustrátorka Štěpánka Jislová. Poté přijde na řadu panelová diskuze na téma „O všem, čím žije nejmladší generace autorů a autorek, kteří pravidelně publikují na profesionální úrovni“. Na festivalu se také představí dvojnásobný vítěz British Comics Award Rob Davis z Velké Británie, teoretik a komiksový kritik Kristian Hellesund z Norska a autor Åge Peterson rovněž z Norska.

Výstavy i domácí a zahraniční autoři

Po celou dobu konání festivalu budou k vidění výstavy The Picture Politics a Žena 2.0. První z nich, The Picture Politics od norského Goethe Institut, je výstavou o nacionalistických tendencích a předsudcích vůči imigrantům v severní Evropě a Německu. Druhá, Žena 2.0 od Laydeez Do Comics Praha, je o proměnách ženské role aneb jak to vidí mladé autorky komiksů.

Tím nejzajímavějším však bude dozajista osobní setkání s velkým množstvím autorů, z nichž někteří na místo konání festivalu vážili cestu přes půl světa. A pozor; vstupné se neplatí. To je výborné, zbude vám více peněz na nákup skvělých komiksů, které sem přivezou vystavovatelé a autoři z celého světa. Doporučujeme kufr s sebou!

Jedním pořadatelem zajímavé akce je knihkupectví No Ordinary Heroes, které se zaměřuje na alternativní komiks, ilustrace a dětské knihy. Na pořádání festivalu spolupracuje s polským nakladatelstvím Centrala.

Frame Festival se bude konat od soboty 3. listopadu do neděle 4. listopadu v pražském Karolinu, historickém sídle Univerzity Karlovy. V těchto prostorách váš čeká vskutku neopakovatelná atmosféra.

Minulý ročník a komiksová soutěž

Na závěr letem světem z minulého ročníku Frame festivalu, který byl úplně první. Uvedl čtyři desítky českých a zahraničních vystavovatelů a návštěvníci se mohli seznámit s dílem lokálních i mezinárodních autorů. Vrcholem bylo dozajista vyhlášení vítěze o nejlepší krátký komiks do 10 stran. Zadaného tématu Wake Up se nejlépe zhostil český autor Marek Rubec, který soutěžil se svým komiksem Refugees. Konkurence byla obrovská, do soutěže bylo přihlášeno přes 200 prací z celého světa! Zajímavostí je, že Marek Rubec je autorem letošního zdařilého plakátu festivalu.

Poslední strom

O oblíbenou komiksovou soutěž nebudou autoři a fanoušci ošizeni ani letos. Druhý ročník má téma The Last Tree (Poslední strom). Pro autora vítězného komiksu je připravena odměna 250 euro. Vybraná díla pak budou součástí komiksové antologie, která bude pokřtěna na festivalu. Soutěž už je po uzávěrce, kostky jsou vrženy a nezbývá, než si počkat, kdo zvítězí. A ještě pro zajímavost, antologie Wake Up z loňského roku, která čítá komiksy 97 autorů, váží 2 kila.

A zde se můžete podívat na galerii z letošního Comic-Conu v San Diegu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články