fb pixel Sundejte roušky, jde se do hospody! Česko se vrací do normálu, některá opatření však zůstávají – G.cz
Vyhledávání

Sundejte roušky, jde se do hospody! Česko se vrací do normálu, některá opatření však zůstávají

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Poslední velká vlna fáze rozvolňování je tu a s ní i návrat do normálního života většiny z nás. Lidé se po delší pauze nemohou dočkat, až se otevře zbytek provozoven, které byly zavřené. Uvolnění se zároveň týká částečně i nošení roušek, které se za určitých podmínek už nebudou muset nosit venku. Do toho všeho budou povoleny hromadné akce až do 300 osob, což otevírá prostor pro pořádání kulturních akcí. Jdeme žít.

Martin Miko
Martin Miko 25.5.2020, 09:54

Hurá do hospod a restaurací!

Konečně jsme se dočkali. Poslední velká plánovaná fáze rozvolňování se tímto dnem stává skutečností. Datum 25. května 2020 měli v kalendáři zaškrtnuté všichni provozovatelé restaurací, hospod, kaváren, barů a dalších provozoven, které doposud fungovaly pouze v omezeném stavu. Ano, mohli jste si u nich objednat přes okýnko, Dáme jídlo a později využít terasu nebo zahrádku, jenže až dnes konečně můžete vstoupit dovnitř. Novinkou je otevření všech rychlých občerstvení a dalších stravovacích zařízení v obchodních centrech. Tohle vypadá na uvolňování se vším, co nám doposud chybělo.

Vše bude samozřejmě probíhat v souladu s hygienickými opatřeními, které zahrnují například umístění dezinfekce u vstupu každého podniku nebo zahrádky či terasy. Zaměstnanci těchto provozoven budou navíc povinni dezinfikovat stoly po každém zákazníkovi nebo skupině zákazníků. Ve frontách před rychlými občerstveními navíc budou povinné rozestupy. Provozovatel navíc musí zabránit shromažďování osob na zahrádkách a terasách, a to ve vzdálenosti dvou metrů. Ministerstvo zdravotnictví vydalo názorný manuál, ve kterém je zákazníkům nařízeno si při vstupu do provozovny dezinfikovat ruce, sundavat si roušku pouze během konzumace u stolu, a pokud je to možné, tak platit primárně bezkontaktně. V restauracích, hospodách a dalších stravovacích zařízeních bude i nadále povinná rouška nejen pro zákazníky, ale i pro obsluhu. Důležitá je i otevírací doba. Provozovatelé mohou mít otevřeno od 6 ráno do 23 hodin večer. Mimo tuto dobu bude možné prodávat jídlo a pití pouze přes okénko.

Kromě restaurací se otevřou například i hotely. Opět zde budou platit opatření v podobě dezinfekcí a povinností dezinfikovat všechno v pokoji, čeho se mohla ubytovaná osoba dotýkat. Pod tím si můžeme představit například kliky u dveří, ovladače apod. Při snídaních formou bufetu budou nutné rozestupy a navíc by měly být preferovány jednoporcové balení.

Od 25. května se navíc otevřou i základní školy pro žáky 1. stupně, avšak účast bude dobrovolná a počet žáků ve třídě bude omezen pouze na 15, ovšem za předpokladu, že bude sedět jedno dítě v lavici. Hodiny tělesné výchovy jsou samozřejmě zakázány a děti neminou ani roušky.

To samozřejmě není všechno, protože rozvolňování se bude týkat mnohem širší veřejnosti. Pokud vás zajímá, čeho všeho se týká rozvolňování, doporučujeme projet následující galerii.

Svět se vrací k normálu a my doufáme, že to takto zůstane a my nebudeme muset nosit roušky a vracet se zpátky do karantény.

Podobné články

Doporučujeme

Další články