fb pixel Samošněrovací boty z Návratu do budoucnosti jsou konečně tady! – G.cz
Vyhledávání

Samošněrovací boty z Návratu do budoucnosti jsou konečně tady!

Ale že si dali v Nike na čas. Ve filmu je prorokovali na rok 2015, firmě to trvalo o pár měsíců déle. Výsledek ovšem stojí za to. Doslova. Za tuhle nádheru dáte cca 17 tisíc korun.

Václav Rybář
Václav Rybář 9.12.2016, 11:47

Jestli si vzpomínáte na Návrat do budoucnosti 2, určitě už víte, odkud vítr vane. Futuristické kecky s automatickým šněrováním byly jedním z prorokovaných výkřiků budoucnosti, do které se Marty s doktorem Brownem vypravili. A zároveň to byl trefný product placement pro Nike. Snímek měl premiéru v roce 1989, ale Nike se nijak nerozpakoval, aby nám tuhle vychytávku naservíroval do obchodů.

Až v roce 2014 začaly sílit výzvy k tomu, aby se s tkaničkami už konečně začalo něco dělat, a tak firma narychlo vyrobila prototyp obřích polobotek jménem Nike Mag, který vypadal a fungoval přesně jako ve filmu. V podrážce měl senzor, takže když jste si dupnuli, tkaničky se utáhly, stejně jako přezka ve vrchní části boty. Magie napájená USB, kterou jste si mohli dotáhnout podle potřeby.

Bohužel se vyrobil jen omezený počet bot v určitých velikostech a cena šla daleko za tisíc dolarů. Rozprodaly se během několika dnů a jejich cena dnes na internetových aukcích dosahuje šílených hodnot. Vypadalo to, že rok 2015 jako ze slavného filmu se stal realitou jen pro pár vyvolených.

Teď je tu ovšem Nike HyperAdapt 1.0. Je lehčí, modernější a vypadá jako normální bota. Přesto funguje na stejném principu. Stačí nazout, vstát a senzor v patě vám dotáhne tkaničky. Dokonce má vnitřní paměť, takže jakmile si jednou utáhnete tkaničky pomocí ručního ovládání, pamatuje si polohu a příště vám je dotáhne přesně podle vaší potřeby. A kromě superbílé futuristické barvy á la film, jsou k dostání i v jiných barvách a mnoha velikostech. Světlo v patě je vypínatelné, ale zároveň funguje jako indikátor baterky. Boty se musí čas od času nabít, jinak budete chodit s povolenými tkaničkami. A cena? Inu, budoucnost je pořád ještě drahá, tyhle kecky vás vyjdou na 17 tisíc Kč. A levnější zatím rozhodně nebudou. Můžeme očekávat, že Nike časem uvede na trh další modely, které budou levnější, ostatně technologie zlevňuje pořád, takže jakmile se samošněrování rozšíří, možná konečně přestaneme řešit zauzlované nebo rozvázané tkaničky.

A TADY se podívejte na 500letou evoluci podprsenek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články