Víte, jak dobře si stojí český pas v konkurenci těch ostatních?

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
18.11.2016, 09:02

Web Passport Rank rozlišuje pasy do zhruba 90 kategorií, podle toho, do kolika zemí s nimi můžete cestovat bez víza. Dokážete si tipnout, na kolikátém místě se umístil český pas? Naznačíme vám, že na tom vůbec nejsme špatně.

Síla českého pasu vůbec není špatná, což odráží i fakt, že po sedmadvaceti letech od revoluce má naše země solidní postavení - je členem řady důležitých mírových organizací, má stabilní politickou scénu a je tak nějak "neškodná". I proto její občané mohou cestovat po světě stejně volně jako naši západní sousedi. Neberte to za samozřejmé - tahle relativně mladá a křehká svoboda se musí opatrovat a bránit. Český pas ukazuje cestu, kterou jsme za ono čtvrt století v klidu a míru ušli. Používejte ho a cestujte po světě. Nejen proto, že můžete, ale proto, že vám to hodně dá. Rozhled a zkušenosti jsou totiž při obraně naší demokracie k nezaplacení.

A teď už se pojďme podívat na ty nejcennější pasy světa. Asi už vám došlo, že nejsme na prvním místě, ale možná vás překvapí, že jsme v elitní desítce:

1. Německo

Náš soused je na tom zdaleka nejlépe, jeho občané mohou cestovat bez víza do 158 zemí po celém světě. Rozdíly v první desítce jsou samozřejmě minimální, ale německý pas zůstává nejsilnější, ačkoliv třeba USA nebo Austrálie samozřejmě i po Němcích vyžaduje vyplnění formuláře a v jiných zemích je nutné si vízum vyřešit na počkání po příletu.

2. Švédsko

Severští suveréni jsou jen o jednu zemi za Německem, mohou bezproblémově cestovat do 157 států. Kde hledat ten rozdíl? V Mongolsku, kam Němci mohou bez víza a Švédové nikoliv.

3. Finsko, Francie, Švýcarsko, Španělsko, Velká Británie, Jižní Korea

Se 156 zeměmi, které lze navštívit bez víza si bronzovou příčku utrhlo hned několik zemí a je to seznam celkem pochopitelný. Mezi evropskou smetánku se ovšem nahrnula i Jižní Korea.

4. Singapur, Dánsko, Itálie, Holandsko, Belgie, Norsko, Japonsko, USA

Překvapuje vás, že Amerika je až ve čtvrté skupině? V některých případech se jedná čistě o reciproční řešení, kdy USA odmítá některé zemi povolit bezvízový styk, a tak dotčený stát zavede vízovou povinnosti i pro občany USA. 155 států bez víza je ale pořád slušný výkon.

5. Rakousko, Portugalsko, Lucembursko

Rakušany bychom čekali stejně vysoko jako Němce, ale jsou se 154 zeměmi až pátí. Je to ale rozdíl pouhých čtyř států. Kazachstán, Mongolsko, Rwanda a Vietnam.

6. Řecko, Irsko, Malajsie, Kanada, Nový Zéland

Už jsme na 153 státech, ale pořád bezpečně v civilizaci, jak naznačuje seznam elitních zemí. S jejich pasy se ve světě skutečně neztratíte.

7. Česko, Austrálie, Maďarsko

Sedmá příčka pro Čechy! Se svým pasem můžete bezstarostně cestovat do 152 zemích celého světa. Neuvěřitelně mocná knížečka, kterou má v kapse skoro každý Čech. Pokud vás nemrzí, že nemůžete bez víza (ve srovnání s Němci) do jíž zmíněných států nebo třeba do Namíbie a Guyany, pak máte skutečně všude dveře otevřené. A to je nesmírné bohatství, kterého je třeba si vážit. Až za námi se umístilo třeba Polsko (devátá příčka) nebo bratři Slováci (desátí). O pověstný chlup, což je jedině dobře, protože to dokazuje, že celý ten střed Evropy se dokázal ze sovětského područí oklepat a zbytek planety mu nabídnul svou náruč.


Komentáře

Doporučeno pro vás