fb pixel 7 dalších věcných argumentů pro zákaz kouření v hospodách (2.) – G.cz
Vyhledávání

7 dalších věcných argumentů pro zákaz kouření v hospodách (2.)

Ok, ale už jen před hospodou
Zdroj: www.quitsmoking.com

Jak diskutovat s kuřáky, které se konečně podařilo vyhnat na čerstvý vzduch?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 28.12.2016, 10:41

Od května 2017 můžeme konečně do hospody nebo do kavárny bez smradu. Poslanci schválili protikuřácký zákon. Tramtadadá! Česká republika se konečně zařadila do civilizovaného světa. Obratem se ale vyrojili obhájci svobody smrdící více či méně hloupými kecy. Od května už jim budou k ničemu, protože jak praví filmový klasik: „Kecy nemaj cenu.“ Jak na ně ale mohou nekuřáci v diskusi reagovat?

Tady je soubor nejčastějších kuřáckých argumentů a odpovědí na ně. První část článku najdete ZDE.

1.

Kuřák říká: V hospodách se kouřilo odedávna – je to tradice a je to normální.

Nekuřák odpovídá: „Tradice“ a „normální“ bylo ve své době třeba i otroctví, kanibalismus, povinné chození do kostela, upalování kacířů nebo mlácení neposlušných manželek. Lepší argument tam nemáte?

2.

Kuřák říká: Zákaz kouření v restauracích je novota, která se do Česka nehodí.

Nekuřák odpovídá: Ta vaše „novota“ už dávno platí nejen ve většině evropských zemí, ale třeba i v Indii. Od roku 2008 se tam nesmí kouřit na veřejných místech, kam patří třeba zastávky hromadné dopravy, vládní budovy, hotely nebo restaurace. Indové si mohou zapálit cigaretu jen doma nebo na volném prostranství. Česko přijalo podobný zákon až osm let po Indii. Jsme prostě „sto let za opicema“, a to opravdu nechci urážet Indy – naopak.

V roce 1998 bylo zakázáno kouření v letadlech a v roce 2007 v českých vlacích. Tehdy kuřáci taky protestovali, ale dneska nikoho ani nenapadne, že by si měl v letadle nebo vlaku zapálit. S hospodami to dopadne stejně. Kuřáci budou trochu remcat, ale za pár měsíců si zvyknou.

3.

Kuřák říká: Kuřáci budou chodit kouřit před hospody, u cigarety kecat a hádat se a tím rušit noční klid.

Nekuřák odpovídá: Spojujete dvě nesouvisející věci. Po 22. hodině má být ticho a kdo to porušuje, ten prostě dostane pokutu. Takže kouřit před hospodou ano, ale nehlučně. Jde o čistě technický problém, který vyřeší policie.

4.

Kuřák říká: Hospoda je prostor rezervovaný jeho vlastníkem pro milovníky smradu. Co tedy v kostelích zakázat pálení kadidla? Někomu přece kadidlo smrdí, a navíc do ovzduší uvolňuje škodlivé látky. Kostely jsou veřejně přístupná místa stejně jako restaurace. Mám tedy právo jít do kostela, aniž bych tam byl obtěžován smradem kadidla. Stejně tak mám právo jít na metalový koncert, aniž bych byl obtěžován randálem anebo jako přívrženec Baníku jít do sparťanského klubu, aniž bych tam byl obtěžován sparťanskými vlajkami.

Nekuřák odpovídá: Pokud si myslíte, že to právo máte, nic vám nebrání zkusit ho demokraticky prosadit. Víz bod 7. ZDE.

5.

Kuřák říká: Vyřeší to kuřácké kluby. Restaurace, jejíž majitel se rozhodne pro své hosty kouření zachovat, se prostě přejmenuje na “kuřácký klub” a z prodeje točeného piva, kávy a utopenců se stane doplňková služba pro členy klubu.

Nekuřák odpovídá: To je často tradovaný legislativní omyl. Žádný zákon vám samozřejmě nebrání otevřít si kuřácký klub, ale jakmile tam budete prodávat nápoje (dokonce i když jen svým členům), formálně provozujete hostinskou činnost. V tom okamžiku se na vás vztahuje i protikuřácký zákon.

Teoreticky by šlo zákaz obejít založením kuřáckého spolku, který by pro své členy třeba vařil ve svých prostorách. Kdyby nešlo o prostory veřejně přístupné, protikuřácký zákon by se na to nevztahoval. Pak by ale všichni návštěvníci museli být registrovanými členy spolku, musela by probíhat kontrola u vstupu a hlavní činností spolku by nesměla být výdělečná činnost (více ZDE).

Hospoda maskovaná jako kuřácký klub by tedy velmi rychle skončila. Buď by neměla dost hostů (koho by při návštěvě hospody bavila povinná registrace a kontrola?), nebo by ji úřady upokutovaly pro neoprávněné podnikání.

6.

Kuřák říká: Nekuřáci měli až dosud na výběr. Nikdo jim nebránil chodit do kuřáckých hospod, ale zároveň mohli i svobodně chodit i do nekuřáckých.

Nekuřák odpovídá: Od května budou mít na výběr i kuřáci. Budou moci svobodně chodit do „našich“ nekuřáckých hospod anebo svobodně pít lahváče doma. Svobodně si tam mohou i pozvat další kamarády kuřáky. Ano, dělám si z vás srandu, ale vy jste si začal…

7.

Kuřák říká: Kuřáci si takové omezování svobody líbit nenechají. Bitva nekončí!

Nekuřák odpovídá: Končí. Dokonce i prezident Zeman (těžký kuřák) opakovaně prohlásil, že protikuřácký zákon podepíše. Teď už bych jen rád viděl údivem protáhlé ksichty poslance Marka Bendy a senátora Jaroslava Kubery – dvou agentů rakoviny plic, kteří se právu na čistý vzduch snažili ze všech sil bránit.

Anketa

Co si myslíte o zákazu kouření v restauracích a kavárnách?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články