fb pixel Štvavým aktivistům z #MeToo pieta nic neříká: Poničili sochu ikonického polibku z konce druhé světové války – G.cz
Vyhledávání

Štvavým aktivistům z #MeToo pieta nic neříká: Poničili sochu ikonického polibku z konce druhé světové války

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Minulý víkend zemřel ve věku 95 let George Mendonsa, námořník z ikonické fotografie, na které v radosti z konce druhé světové války líbá na Times Square v New Yorku neznámou ženu. Snímek ze 14. srpna 1945 se stal předlohou pro sochu ve floridském městě Sarasota, které se v pondělí stalo terčem vandalů, kteří si očividně z piety nic nedělali. Na lýtko ženy nastříkali hashtag #MeToo.

Václav Roman
Václav Roman 20.2.2019, 11:23

Štvavá kampaň ještě neskončila

Snímek, podle kterého socha vznikla, se stal symbolem oslav konce války. Vystihuje okamžik, kdy se Američané dozvěděli o kapitulaci Japonska a plni euforie vyrazili do ulic slavit. Jeden ze slavících námořníků, později se ukázalo, že to byl Mendonsa, čapnul dívku Gretu Friedman, o které se domníval, že je zdravotní sestra a vrazil jí polibek.

Greta později uvedla, že si pamatuje, jak všude lidé oslavovali a jak ji muž pevně sevřel. Nebyl to pro ni však romantický okamžik, celou situaci brala jako radostnou oslavu konce války.

Událost by zmizela v zapomnění, kdyby ji tehdy nevyfotografoval Alfred Eisenstaed. Jeho snímek nese pojmenování Den vítězství nad Japonskem na Times Square (V-J Day in Times Square) a vyšel v časopise Life. Díky tomuto magazínu se dvojice v 80. letech znovu potkala. Life tehdy vyzval aktéry z fotografie, aby se přihlásili a jejich setkání pak zdokumentoval.

Všichni jsou již mrtví

Dnes už ani jeden z nich nežije. Greta zemřela v roce 2016 v Richmondu ve Virginii ve věku 92 let. Veterán Mendonsa, který za války sloužil na torpédoborci, ji na věčnost následoval během uplynulého víkendu. Zemřel pouhé dva dny před svými 96. narozeninami. Nežije již ani fotograf slavného snímku, ten zemřel v roce 1995 ve věku 96 let.

O tom, že lidé vnímají tehdejší námořníkův čin rozdílně svědčí diskuze na sociálních sítích i čin vandala, který sochu dvojice poničil. Graffiti #MeToo už bylo z lýtka ženy odstraněno, podle magistrátu Saratosy dosahuje škoda tisíce dolarů.

A zde se můžete podívat na to, jak to homosexuální páry opět na Facebooku nandaly lidovcům: Manželství má být pro všechny!

Podobné články

Doporučujeme

Další články