fb pixel
Vyhledávání

Street art jako nedílná součást veřejného prostoru: graffiti dokresluje tváře měst po celém světě

I Londýn má svou graffiti scénu. Prázdné zdi ve čtvrti Shoreditch posloužily jako "plátno" pro mnoho nástěnných maleb. Street art v Mexico City. Nástěnné malby v hlavním městě Mexika mají své jedinečné kouzlo. Z maleb v mexické metropoli se až tají dech. + DALŠÍCH 19 FOTEK + DALŠÍCH 20 FOTEK

Téma graffiti rozděluje společnost. Jedni na malby na budovách nadávají, druzí je považují za umění a vhodné zkrášlení veřejného prostoru. My v redakci zastáváme názor, že působí příjemněji než do očí bijící agresivní reklamy či naopak prázdné, šedé zdi. A je dobře, že umělci dostávají čím dál více prostoru, aby se takto mohli vyjádřit legálně.

Václav Roman
Václav Roman 14.7.2018, 20:50

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Graffiti umělci dostali k dispozici výměníkové stanice v pražských ulicích, kde jejich velkoformátové malby nahrazují výtvory vandalů a zvelebují fádně působící sídliště. A není to ojedinělá vlaštovka. Zdi jsou k tvorbě poskytovány i v dalších městech.

A jak je patrné z naší galerie, graffiti je fenomén celosvětový. Mexico City, Bangkok, Melaka, Napier, Teplice... Potvrzuje se, že umění nezná hranic. Jen těžko však rozeznáte výtvory zmiňovaných „vandalů“ od těch s puncem legality.

A zde se podívejte na přenosné grafitti: umělci z celého světa vynášejí street art z města do přírody, sprejují na fólie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články