fb pixel Strašidelně epické záběry z festivalu Vikingů – G.cz
Vyhledávání

Strašidelně epické záběry z festivalu Vikingů

Realistické obrněné kostýmy, vousatí bojovníci zpívající drsné chorály a hořící loď je jen začátkem noci naplněné pitím, tancem a... No, hlavně pitím.

Tomáš Gold 12.2.2017, 08:00

Legendární vikinský festival s prapodivným názvem Up Helly Aa, který Skotsko zažívá každý rok poslední úterý v lednu, je oslavou konce vánočního období a také připomínkou bohaté historie. Festival je silně zakořeněnou tradicí ze Shetlandských ostrovů, které byly v 8. století napadány a kolonizovány norskými vikinskými osadníky. Stovky let vikinské okupace mají silný dopad na dnešní skotské území, které i nadále slaví svou skandinávskou historii.

I letošní průvod byl epochální jako dřív. Skupiny pochodujících Vikingů jsou známy jako sbory Jarl, které vede náčelník Guizer Jarl. Ozbrojené grupy pochodují hlavním městem Lerwick a míří k nábřeží, kde pomocí tisíce pochodní podle tradice úmyslně zapálí zakotvenou vikinskou loď. Jakmile je člun hezky popelavě křupavý, davy dunivě vyrazí na radnici, kde celou noc až do východu slunce vesele popíjejí pivo. Bujaré oslavy probíhají ale všude po celém městě, takže po ránu vypadají ulice vskutku „roztomile“.

Neleze vám na rozum, jak mohl vzniknout název, připomínající rébus? Vysvětlení není až tak složité. Každé ze tří slov Up Helly Aa představuje zkratku pro slova, ze kterých byla odvozena. „Up“ znamená, že se něco blíží ke konci, tady jde o vánoční čas. Slovo „Helly“ bylo odvozeno od „Helgr“ a znamená festival nebo oslavu. Finální „Aa“ má nejspíš spojitost se slovem „All“, což je v překladu vše nebo všichni.

Podobné články

Doporučujeme

Další články