Strádající herec si vyzkoušel režii... a bylo z toho sedm Oscarů! Tanec s vlky je nepřekonaným vrcholem kariéry Kevina Costnera – G.cz
Vyhledávání

Strádající herec si vyzkoušel režii... a bylo z toho sedm Oscarů! Tanec s vlky je nepřekonaným vrcholem kariéry Kevina Costnera

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Protože lidská povaha je taková, že si pamatuje spíše cizí prohry než úspěchy, většině z nás se v souvislosti s Kevinem Costnerem zřejmě vybaví primárně propadák Vodní svět či slaďák Osobní strážce. Čerstvě pětašedesátiletý milovník klasických westernů se ale na plátně proměnil třeba i v Robina Hooda a především v poručíka Dunbara ve slavném Tanci s vlky. Největší hit své kariéry Costner i sám režíroval. Za svůj tvůrčí debut si tehdy vysloužil 12 oscarových nominací, z nichž snímek víc než polovinu proměnil - a další legenda kinematografie tak byla na světě.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.1.2020, 22:55

Z marketingu do porna

Život Kevina Costnera mohl být klidný a docela obyčejný. Prostřední syn dělníka Billa Costnera a jeho ženy Sharon zpíval jako dítě v kostelním sboru, věnoval se sportu a snil o tom, že bude slavný. Ve skutečnosti ale jako každý druhý v klidu vystudoval střední školu, po ní šel na univerzitu, kde se věnoval marketingu, pak si vzal svou spolužačku, našel si práci v oboru, usadil se. Ačkoliv chodil pětkrát týdně do hereckého kurzu, vždycky bral tuto svou vášeň spíš jako koníček. Pak ale přišel osudový let. Na cestě z Mexika Costner narazil na Richarda Burtona. Jako by setkání s hollywoodskou ikonou samo o sobě nebylo dost inspirativní, ti dva se dali do hovoru, na jehož konci stála trochu frázovitá, leč dobrá rada od Burtona pro Costnera: pokud je herectví tvým snem, udělej všechno pro to, aby sis ho splnil.

Kevin se i se ženou odstěhoval do Hollywoodu. On pracoval na lodi, případně řídil vyhlídkové turistické autobusy, ona hrála Sněhurku v Disneylandu. Aspirující herecká hvězda obcházela konkurzy, kdykoliv to šlo. Dlouhou dobu se jí ale dařilo shánět jen štěky a když už se dostala k něčemu výraznějšímu, velmi často její scény nakonec vystřihli. Když pak Kevin na čas zakotvil jako komparz v erotických filmech, vážně uvažoval, že se asi spletl a že se honí za přeludem. Až ve druhé polovině 80. let si Costnerova talentu a lásky i vhodné image pro westerny a gangsterky začali všímat zajímaví filmoví tvůrci, a tak se herec dostal například k práci na Silveradu, De Palmových Neúplatných či v USA kultovnímu Hřišti snů. A pak přišel rok 1990, který jednou provždy změnil Costnerův život.

Ten, co tančí s vlky

Costner tehdy cítil, že potřebuje nějaký opravdu přelomový materiál, pokud se někdy chce uvést jako skutečná filmová hvězda. A tak se mu dostal do rukou scénář Michaela Blakea, který napsal už začátkem 80. let podle své vlastní knihy Tanec s vlky. Příběh vypráví o poručíku konfederační armády Dunbarovi, který je po těžkém zranění v bitvě na vlastní žádost poslán do odlehlé pevnosti. Tam si postupně získává důvěru indiánů z nedaleko žijícího kmene Komančů (pro potřeby filmu byli Komančové nahrazeni Siouxy) a díky poznávání jejich stylu života nachází i svůj vlastní nový smysl existence. Herce to zaujalo natolik, že se rozhodl námět sám režírovat. Do hlavní role chtěl nejprve obsadit Vigga Mortensena, nakonec se ale do projektu ponořil kompletně a Dunbar v jeho podání se mu stal životní rolí.

Costner na Tanec s vlky vsadil opravdu vše - a to včetně svých financí. Hodně přešvihl rozpočet, a tak musel dost doplácet z vlastní kapsy. Sám pak ale na megaúspěšném výpravném snímku, který se stal legendou kinematografie, vydělal asi 40 milionů dolarů. Zároveň zapojil i své blízké. Ve filmu hraje jeho otec William, a sice muže, který trefí do čela konfederačního vojáka, co se snaží Dunbara sestřelit z koně, a také jeho tehdy šestiletá dcera Annie, která ztvárnila mladou verzi Dunbarovy lásky Zaťaté pěsti.

Zároveň hodně dbal na autenticitu a byl extrémně vybíravý, co se štábu týče. Každý, kdo na filmu pracoval, musel na základě Costnerových požadavků vědět alespoň něco o inidánské problematice a pokud to režisérovi bylo málo, musel se dotyčný řádně doučit fakta. Herce, kteří ztvárnili indiány, zase donutil osvojit si řeč Siouxů lakotštinu a speciálně jim platil kurzy tohoto jazyka. Další zajímavosti o 49. nejlepším filmu na ČSFD (mimo jiné tituly, samozřejmě) zjistíte, když si prolistujete následující galerii:

Costner, podobně jako třeba George Lucas při tvorbě prvních Hvězdných válek, při práci na Tanci s vlky málem vypustil duši, to se musí nechat. Ale stálo to za to. Díky Tanci s vlky se do módy vrátily westerny, které v 90. letech už skoro nikoho nezajímaly. Film v roce svého uvedení ukořistil 12 oscarových nominací, z nichž sedm proměnil, a to včetně té pro Nejlepší film. Costnerův režijní debut byl prostě takovým malým zázrakem, který z něj udělal hvězdu třídy A. A ačkoliv se herec drží na výsluní dodnes a stále natáčí, tak i když po svém osudovém filmu natočil ještě několik podařených kousků, tuhle kultovní podívanou už nikdy nepřekonal a, ruku na srdce, už asi ani nepřekoná.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu